Adaçayı Zayıflatır mı Adaçayı Kilo Vermek İçin Nasıl Kullanılır?

Adaçayı, faydaları saymakla bitmeyen çok kıymetli bir bitkidir. Adaçayı kilo verdirir mi, adaçayı ile zayıflamak mümkün mü? gibi sorular da sıklıkla gündeme gelmektedir. Bu hususta tüm merak ettiklerinizi yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Adaçayı Kilo Verdirir mi? Diyetisyen Hilal Konak Cevaplıyor

Kilolarıyla başı dertte olanlar çeşitli bitkilere başvurmaktadır. Bu bakımdan ‘adaçayı kilo verdirir mi?’ diye soranlar olmaktadır. Fakat maalesef bu soruya tam olarak olumlu yanıt vermek mümkün değildir. Zira adaçayının kilo vermeye direkt olarak etki ettiği söylenemez. Yalnızca daha kolay kilo vermeye katkıda bulunur. Zaten tüm besin grupları da zayıflamayı dolaylı yoldan etkilemektedir. Yani “şu gıdayı tüketeyim ve hemen zayıflayayım” gibi bir durum söz konusu değildir. İnce ve fit bir vücuda sahip olmak istiyorsanız, her besinden gerektiği kadar almalı, sağlıklı ve düzenli beslenmeye dikkat etmelisiniz. Şayet nasıl doğru beslenebileceğiniz ile ilgili aklınızda soru işaretleri varsa, beslenme ve diyet uzmanına müracaat ederek sizin için uygun bir diyet programı hazırlamasını isteyebilirsiniz.

Adaçayı Zayıflamak İçin Nasıl Kullanılır?

Adaçayı sayesinde kilo vermek istiyorsanız günde 1 fincan tüketmeniz idealdir. Adaçayının hazırlanışı da son derece kolaydır. Bir poşet adaçayı veya bir tatlı kaşığı adaçayı fincana koyulur ve üstüne sıcak su ilave edilir. Ardından ağzı kapatılır ve 5 dakika boyunca demlenmesi beklenir. Kilo sorunundan muzdaripseniz ve acil bir çözüm arayışındaysanız, günlük 2 fincan tüketmeniz de normal kabul edilmektedir. Adaçayı yardımıyla çabucak kilo vermeyi hedefliyorsanız bu çayı yemeklerden evvel tüketmeye devam etmelisiniz. Zira adaçayının daha iyi etki edebilmesi için, midenizin dolu olmaması lazımdır. Öte yandan her gece uyumadan önce adaçayı içmeniz de yararlı olacaktır. Böylece metabolizmanız bütün gece aktif kalacaktır. Adaçayını kilo vermek amacıyla kullananlar, 2 haftada en az 4 kilo vermeyi başardıklarını söylemektedirler. 1 aylık süreçte ise adaçayının ortalama 6 kilo verdirdiği belirtilmektedir.

Adaçayı mideyi ve bağırsakları rahatlatmaktadır. Yiyeceklerin daha kolay hazmedilmesine yardımcı olmakta ve tok hissettirmektedir. Bu yüzden adaçayı, doğal yöntemlerle kilo vermek isteyen kişilerin ilk tercihleri arasındadır. Kilo vermeyi kolaylaştıran adaçayı, buna ek olarak yağ yaktırdığından ve tok tuttuğundan vazgeçilmez bir diyet ürünüdür. Adaçayı yaprakları ile bitkisel çay hazırlamak mümkün olduğu gibi, diyet yemeklerinize ve diyet çorbalarınıza ekleyerek de yararını görebilirsiniz. Adaçayı çok yönlü bir bitki olduğundan çeşitli şekillerde kullanıma uygundur ve herkese hitap etmektedir. Zayıflamak isteyenler adaçayının yapraklarını sade olarak demleyip içebilirler veya yeşil çay, elma sirkesi, Sinameki ve biberiye ile karıştırarak da güzel bir çay elde edebilirler. Örneğin Beşibiryerde bitkisel zayıflama çayı bu karışım çaylardan biridir.

Metabolizmanız hızlı çalışmıyorsa adaçayı sizin için doğal bir tedavidir. Metabolizma yavaşlığı kilo vermeyi de zorlaştırmaktadır. Adaçayı ise bu problemden kısa zamanda kurtulmanıza yardım edecektir. Metabolizmanın yavaş çalışması, vücudun yağ yakmasına da büyük bir engeldir. Adaçayı tüketimi metabolizmayı hızlandırmanın etkili bir yoludur. Çünkü adaçayı sindirim ve boşaltım sisteminin hızlanmasını sağlamaktadır. Ayrıca adaçayı, sinir sistemi üzerinde de yatıştırıcı etki göstermektedir. Bir türlü zayıflayamıyorsanız ve bu durum psikolojik nedenlere bağlıysa, adaçayı size iyi gelecektir.