Evde Hamilelik Testi Karbonat Yöntemi

Karbonat ile yapılan gebelik testi, evde yapılan doğal gebelik testlerinde en yaygın olarak kullanılan testlerden biridir. Karbonat gibi çok ucuz bir malzemeyle yapılabilir ayrıca bu testler hamileliğin yanı sıra, bebeğinizin cinsiyetini de öğrenebilirsiniz. Bir doktora gidemiyorsanız, evde karbonatlı hamilelik testini uygulayabilirsiniz. Karbonatlı hamilelik testini uygulayabilmek için 3 şeye ihtiyacınız olacaktır. Birincisi, temiz bir kase, ikincisi 2 yemek kaşığı karbonat ve son olarak, 1 yemek kaşığı idrar. Karbonatla cinsiyet testi yapan ve testi doğru çıkan pek çok kişi vardır.

Adetinizin gecikmesi, hamileliğin en yaygın belirtisidir. Adet gecikmesi yanı sıra, kusma, yorgunluk gibi diğer belirtileri de bulunur. Evde uygulayabileceğiniz hamilelik testleri, doktora gitmeden hamile olup olmadığınızı anlamanızı sağlar. Eczanelerde de evde uygulayabileceğiniz hamilelik testleri vardır ve bunlar da çok güvenilirdir. Fakat bunlara erişiminiz yok ise ve hamile olup olmadığınızı çok merak ediyorsanız, her mutfakta bulunan bir malzeme ile de bu testi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca bu malzeme ile, bebeğin cinsiyetini bile öğrenebilirsiniz.

Karbonat ile hamilelik testi, özellikle Hindistan olmak üzere, Asya ülkelerinde çok yaygındır. Bu hamilelik testi çoğu Asya ülkesinde çok yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Karbonatla hamilelik testinin yalnızca hamileliği değil, bebeğin cinsiyetini de öğrenmeye olanak sağlamaktadır. Bunun bilimsel bir açıklaması olmasa da oldukça güvenilir bir yöntem olarak günümüze kadar gelmiştir.

Karbonata idrar karıştırıldığında, kabarmaya başlar ve hamile olduğunuzu belirtir, fakat eğer hamile değilseniz, karbonat idrarın altına çökecektir.

Karbonatla Hamilelik Testi Ne Kadar Doğrudur?

Karbonatlı hamilelik testi yaklaşık olarak %70 oranında doğru sonuç verir.

Karbonatla Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Bu test, sabah çıkan ilk idrar ile yapılmalıdır. Bunun nedeni, idrarın boş mide ile toplanmasıdır ve pH seviyesi daha düşüktür. Bu da yapılan testi daha güvenilir kılmaktadır. Ayrıca, daha doğru sonuçları alabilmek için, karbonat yeni açılmış kutudan kullanılmalıdır. Daha önceden açılıp, buzdolabında saklanmış karbonat işe yaramayabilir.

Bu testi yapmak çok kolaydır. Tek yapmanız gereken:

2 yemek kaşığı karbonatı, bir bardağa koyun ve içerisine 1 yemek kaşığı idrar damlatın. Bu karışımda iki reaksiyon oluşabilir. Karışım ya köpürecektir, ya da herhangi bir reaksiyon oluşmayacaktır. Eğer köpürme olursa, hamilesinizdir. Eğer bir şey olmazsa, hamilelik sonucunuz negatiftir.

Karbonatlı Test ile Cinsiyet Tahmin Etme

Karbonatlı test ile yalnızca hamilelik belirlenmez, ayrıca bebeğin cinsiyeti de tahmin edilebilir. Çoğu ebeveyn çocuklarının erkek mi kız mı olduğunu çok merak ederler. Fakat, bebeğin cinsiyeti, 20. Haftada yapılan ultrasona kadar belirlenemez. Ama evde uygulayabileceğiniz basit bir test ile bebeğinizin cinsiyetini tahmin edebilirsiniz.

Bu testin sabah, idrar daha az konsantre iken yapılması gerekir. Karbonat ile idrarı karıştırdıktan sonra, bu karışıma ne olacağını bekleyip, takip etmelisiniz.

Karbonat ile cinsiyet tahmin etme testi, hamileliğin 10. Haftasından sonra yapılmalıdır. Bu testin arkasındaki teori ise, idrarın karbonatla tepkimesinin bebeğin cinsiyetine bağlı olarak, hormon farklılığından dolayı, farklı tepki vermesidir.

Bu testi yapmak için, öncelikle gebelik testi yaptırıp hamileliğinizden emin olmalısınız, ardından 1 yemek kaşığı karbonatı, cam bir bardak içine koyup, üzerine bir miktar idrar eklemelisiniz. Eğer karışım gazoz gibi köpürüyorsa, büyük ihtimalle bir erkek bebeğiniz olacaktır. Fakat eğer köpürme yoksa, bebeğiniz kız olacaktır.

Karbonatlı Hamilelik Testi Sonuçları

Karbonatla hamilelik testinin çok kolay bir sonucu vardır.

Eğer idrarı eklerken karışım çok köpürürse, hamilesiniz ve büyük ihtimalle cinsiyeti de erkek olacaktır.

Diğer yandan, eğer köpürme yoksa ve normal bir şekilde duruyorsa, büyük ihtimalle bir kızınız olacaktır.

Karbonatlı Cinsiyet Tahmin Etme Ne Kadar Doğru Sonuç Verir?

Bu testin bebeğin cinsiyetini tahmin etmeye olanak vermesi, bebeğin cinsiyete bağlı olarak vücutta farklı hormonlar oluşmasından dolayıdır. Bu da idrardaki asit miktarını belirler.

Bu testin doğruluğu 31 kişide denenmiştir ve bunların 22’sinde doğru sonuç verdiği görülmüştür.

Bu test %100 doğru olmasa da, bebeğin cinsiyetini belirlemenin ilginç bir yoludur. Fakat, bebeğin cinsiyetini kesin olarak öğrenmek istiyorsanız, ultrason zamanını beklemelisiniz.