Hamile Kalma Şansı Nasıl Artırılır?

Hamile Kalma Şansı Artırma

Hamile kalma şansı artırma önemli sorulardan biridir. Bir çok kadın hamile kalma sorunu yaşayıp, internette hamile kalma şansının yükseltmesini araştırmaktadır.

20’li yaşlardaki kadınların 1 yıl düzenli cinsel ilişki ile hamile kalması şansları %78-86 iken 30-34 yaşlarında %63, 35-39 yaş arasında ise %52 civarıdır. Oranlar tipik olarak menopoza girene kadar azalmaya devem eder. 35 yaşından sonra 6 ay korunmasız cinsel ilişki ile gebelik elde ediliyor ise jinekologla görüşülüp gebe kalma ihtimalini artırmak için planlama yapılmalıdır.

Hamilelik Şansını Artırmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Hamile kalmak ve bir bebek sahibi olmak nedeniyle her çiftin arzuladığı bir durumdur ancak bu zaman zaman zorlu bir süreç olarak deneyimlenebiliyor. Çünkü herkesin çocuk sahibi olma olasılığı aynı değil ve sağlıklı bir gebeliği etkileyen hem kadına hem erkeğe ait çok sayıda faktör mevcut.

Kadın ve erkeğin yaşları, genetik faktörler, genel sağlık durumu, eşlik eden kronik hastalıklar, alkol, sigara, madde kullanımı, beslenme, ilişkiye girilen günler vs gibi faktörlerkadının gebe kalma şansını etkilemektedir.

Hamile Kalmak İçim Beslenme Önemli Mi?

Sağlıklı bir vücut en sağlıklı üreme hücrelerinin varlığına sebep oluyor ve gebe kalabilmeyi kolaylaştırıyor.

Özellikle kadınlarda yağ dokusunun gereğinden fazla olması kandaki insülin direncinin artmasına neden oluyorve artmış insülin düzeyi yumurtlamayı düzensiz hale getirerek gebelik ihtimalini azaltıyor.

Bununla birlikte hem kadınlarda hem de erkeklerde tam anlamıyla dengeli ve sağlıklı bir beslenme düzeni üreme sağlığı için oldukça önemlidir. Mümkünse doğal gıdalar tüketilmeli, yeterince protein alımı sağlanmalı, ağır ve yıkıcı diyetlerden bu dönemde uzak durmalıdır.

Beslenmeye çinko, selenyum, E vitamini, C vitamini içeren doğal gıdalar eklenmeli, sigara, alkol fazla miktarda kafein ve çaydan uzak durulmalıdır. Cinsel isteği arttırmak için A ve D vitaminleri eksik edilmemelidir. Çalışmalar orgazma ulaşmanında gebelik faktörünün arttırdığını göstermiştir.

Hamilelik Şansını Arttırmada İişkinin Rolü Nedir?

Hamilelik şansı arttırmak için en uygun günler beklenen adetten 14 gün öncesi olarak karşımıza çıkar. Zira pek çok kadın tam olarak bugün de yumurtlar ve erkeğin spermlerinin yeni yumurtlamış yumurtaya erişimi daha kolaydır.

Yumurta hücresi kişiden kişiye değişmekle birlikte yumurtalama sonrası yakalaşık 48 saat döllenebilirken sperm hücresini dölleme yeteğini kadın vücuduna girdikten sonra ortalama 72 saattir. Bu nedenle ilişki yumurtlamanın beklendiği günden yaklaşık 3-4 gün önce başlamalı gün aşırı olarak beklenen adete 4-5 gün kalana dek yapılmalıdır. Her gün cinsel ilişki sperm kalitesinin düşmesine neden olduğu için gün aşırı veya 2-3 güne 1 ilişki önerilir.

İlişkinin pozisyonu ve süresi gibi etkenler hamile kalınabilirlik üzerinde etkili değildirler.

Tüm bunlardan başka yoğun stres tedavi edilmemiş genital enfeksiyonlar, sık kullanılan ağrı kesiciler ve hamile kalamama endişesi gebe kalma ihtimalini azaltan faktörlerdir.