Hamilelikte Karın Göbek Ayaklarda Bacaklarda Vücutta Kaşıntı Nasıl Geçer?

Hamilelikte Karın Göbek Ayaklarda Bacaklarda Vücutta Kaşıntı Nasıl Geçer?

Hamilelikte vücutta, karında, elde ve ayakta çeşitli nedenlerden dolayı kaşıntı meydana gelebilir.İşte hamilelikte kaşıntının nedenleri ve doğal tedavi yolları;

Hamileyim kaşıntım var, neden oldu, ne yapmalıyım?

Anne karnındaki bebeğin büyümesi

Hamilelikte kaşıntının en yaygın nedeni rahimde gelişmekte olan bebeğin büyümesidir. Bunun sonucunda cilt gerilir ve kaşınmalar başlar. Ayrıca gebelikte hormon salgısındaki artış da cildin kurumasına neden olup kaşıntıya yol açabilir.

Kurdeşen

Gebelikteki çıkan kurdeşenler, ciltte kırmızı, şiş ve kaşıntılı döküntüler şeklinde belirti verir. Kurdeşenlerin yeri ve şekli değişir ve gruplar halinde görülürler. Genellikle kurdeşen önce karın bölgesinde ortaya çıkar, sonra kalçalara, göğüs bölgesine, boyuna, bacakların arkasına ve kollara yayılır. Doktorun reçete edeceği kurdeşen kremi derdinize deva olabilir.

Kolestaz

Gebeliğin son dönemlerinde ortaya çıkan, özellikle el ve ayaklarda dayanılmaz kaşıntıya neden olan bir hastalıktır. Karaciğerdeki bir problemden kaynaklanır. Bu durum doğmamış bebeği tehdit eder ve derhal tedavi altına alınması gerekir.

Mantar enfeksiyonu

Bazı kadınlar gebelik döneminde vajinada kaşıntı veya tahriş sorunu yaşarlar. Bu duruma genellikle, maya enfeksiyonu neden olur. Bu enfeksiyon genital bölgede mantar büyümesinin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Hormonal dengesizlikler, aşırı karbonhidratlı ve şekerli gıdaların tüketimi de mantar enfeksiyonu oluşumunu tetikleyebilir. Doktorun vereceği gebelikte kullanımı güvenli olan antibiyotiklerle, antifungal ilaçlarla bu sorun giderilebilir.

PUPPP

Gebe kadınların yaklaşık %1’inde göbek çevresinde kaşıntılı kırmızı kabarıklıklar ortaya çıkar. Bu durum gebeliğin kaşıntılı ürtiker plakları ve papülleri olarak (PUPPP) olarak adlandırılır.Tedavisinde ise rahatlatıcı kremler ve gerekli durumlarda alerji ilaçları kullanılır.

Prurigo

Gebeliğe bağlı ortaya çıkanbir cilt problemidir. Cildin değişik yerlerinde böcek ısırığına benzer kabarık döküntüler olarak belirti verir. Vücudun her tarafında görülebilmekle birlikte en sık olarak eller, kollar, bacaklar ve ayaklarda ortaya çıkar.

Pemphigoid gestationis

Pemphigoid gestationis cilt rahatsızlığı gebe kadınlarda ciltte kabarık üstü pütürlü şekilde başlayıp içi su toplamış kabarcıklar şekline dönüşen çok kaşıntılı döküntüler görülebilir. Ciltteki öküntü genelde karın çevresinde başlayıp buradan kollara ve bacaklara kadar yayılır.

Hamilelikte kaşıntının diğer nedenleri
Alerji
Kullanılan ilaçların yan etkileri
Bilirubin yüksekliği
Gebeliğe bağlı cilt rahatsızlıkları
Gebelikten önce var olan cilt hastalıkları
Tiroid ve böbrek rahatsızlıkları
Karaciğerdeki safra akımının yavaşlaması
Cilt çatlaklarından kaynaklanan kaşıntı
Karaciğer rahatsızlıklarına bağlı sebepler
Viral hepatitler

Hamilelikte kaşıntı nasıl geçer?

Hamilelikte kaşıntıdan muzdaripseniz öncelikle Kadın Doğum Uzmanı doktorunuza bu durumu bildirmelisiniz. Şayet kaşıntı ciddi bir nedenden kaynaklanmıyorsa aşağıda bildirdiklerimizi uygulayabilirsiniz.

Yulaf banyosu

Yulaf banyosu gebelikte kaşıntıyı gideren en etkili doğal yöntemlerdendir. Banyo küvetini sıcak suyla doldurup içine bir su bardağı yulaf ezmesi katın. Bu suda bekleyin. Kaşıntınız geçecek önemli ölçüde sizi rahatlatacaktır.

Soğuk kompres

Gebelikte kaşıntıdan kurtulmanın bir diğer etkili yöntemi de kaşınan bölgelere soğuk uygulama yapmaktır. Bunun için buzluktan buz küpü çıkarıp ince bir atlete sarın ve cildinizde kaşınan yerlere tutun.

Aloe Vera Jel

Aloe vera jel pek çok cilt problemini yatıştırıcı etkiye sahip harika bir maddedir. Aloe vera yaprağını uzunlamasına kesip içinden jelini çıkarın cildinizde kaşınan yerlere sürün.

Islak havlu

Gebelik kaşıntılarındandan kurtulmak için ıslak havlu kullanabilirsiniz. Bir bezi veya havluyu soğuk suya batırıp sıkın ve kaşınan yerlere bunu tutun.

Soğuk duş

Soğuk bir duş almak da kaşıntıyı rahatlatmaya yardımcı olacaktır.