Hamilelikte Nar Yemek

Nar C, B1, B2 vitaminleri, demir, kalsiyum ve fosfor mineralleri açısından zengin vitamin ve mineral deposu harika bir besindir. Nar hamileler ve anne karnındaki bebek içinde çok faydalıdır. Hamilelikte nar yemek bebekte leke yapmaz, düşüğe neden olmaz bu durum bilimsel gerçekliği olmayan bir bilgidir.

Hamilelikte Nar Yemenin Nar Suyu İçmenin Anne Adayına Ve Bebeğe Faydaları
Nar içerdiği antioksidanlar sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir, anne adayını hastalıklardan korur böylece hamilelikte ilaç kullanımını önler.
Nar, çözünür ve çözünmeyen lifler için önemli bir kaynaktır. 100 gram narda 4 gram lif bulunur. Nar yüksek lif içeriği sayesinde sindirim sistemini ve bağırsakları harekete geçirip, düzenli çalışmasını sağlar, hamilelikte kabızlığı önler.
Nar yüksek miktarda folik asit içerir. Yapılan bilimsel çalışmalarda hamilelikte folik asitli gıdalarla beslenmenin erken doğum, düşük ağırlıklı bebek doğumu ve nöral tüp kusurlarını (doğumsal kusurları) önlediği tespit edilmiştir.
Uzman Diyetisyen İpek Ağaca 100 gr. narın yalnızca 75 kalori olduğunu bildiriyor. Nar, kalorisi düşük olduğundan gebelikte fazla kilo almadan sağlıklı beslenmenize yardımcı olur.
Nar suyu hamilelerde çok sık karşılaşılan yüksek tansiyon sorununu önler. Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı Esra Kula nar suyunun yüksek tansiyona iyi geldiğine dahir şu bilgiyi veriyor; 2 hafta boyunca yüksek tansiyon hastalarına yarım çay bardağı nar suyu verildiğinde nar suyunun % 5’lik bir tansiyon düşüklüğü sağladığı görülmüştür. Nar; vücutta ACE enzimini engelleme özelliğiyle tansiyon düşürücü bir etkiye sahiptir. Kan sulandırıcı etkisi ile dolaşımı düzenler ve damar yapısını güçlendirerek tansiyonu da düşürmeye yardımcı olur.
Nar içerisinde bulunan ve E vitamininden 20 kat kadar daha etkili olan polifenol ve antociyanin adlı maddeler, antioksidan özellikleri sayesinde, damarlarda plak artışını ve daralmayı önler, hamileleri kalp ve damar hastalıklarından korur. Columbia Üniversitesi Kardiyoloji bölümünde yapılan bir çalışmada, nar suyunun damar tıkanıklığını önleyici özelliği saptanmıştır.
Yeşil çay antioksidan açısından zengin bir içecektir. Nar suyundaki antioksidan miktarı ise yeşil çayın 3 katıdır. Yapılan bilimsel çalışmalarda antioksidan açısından zengin gıdaların kanseri önlemekte etkili olduğu tespit edilmiştir. Nar suyunun, göğüs, kolon kanserlerinde kanser hücrelerinin gelişimini önemli ölçüde engellediği ve hücre ölümünü arttırdığı ortaya çıkarılmıştır. Hamilelikte nar yemeğe devam ederek gebelik süresince kanserden korunabilirsiniz.
Nar içeriğindeki C vitamini, delphinidin, cyanidin ve pelargonidin isimli antioksidanlar sayesinde hamilelikte vücudunuzun savunma sistemini güçlendirir. Hamilelerde sık görülen sorunlardan olan yorgunluğu, halsizliği önler.
Nar hamilelikte total kolesterol ve LDL (kötü kolesterol) seviyelerinde düşüş sağlar. İyi kolestrolü artırır.
Nar pankreatik lipaz enzimini kısmen baskılayarak iştah kontrolüne yardımcı olur. Böylece çok yemek yemenizi ve anne karnındaki bebeğin aşırı kilo almasını önler.
Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı Burcu Özkan narın antimikrobiyal bir besin olduğunu, laboratuar deneylerinde narın yaşamı tehdit eden çeşitli bakterileri yok etmede etkili olduğu saptandığını bildiriyor. Nar bu özelliği ile gebelikte güvenle yiyebileceğiniz besinler içerisinde yer alır.

Hamilelikte Nar Yemek Zararlı mıdır? Kadın Doğum Uzmanı Doktorlar Cevaplıyor

Sual: Hamileyim. Son 2 aydır her gün nar yiyorum. Bana veya bebeğe bir zararı var mı, hamilelikte nar yemek kasılmaları artırıp bebeğin düşmesine neden olur deniyor bu bilgi doğru mudur?

CEVAP

Kadın Doğum Doktoru Seval Taşdemir’in cevabı: (Bu konu hakkında cevabım şudur;

Hamilelikte Nar Yenir mi? Kadın Doğum Uzmanı Doktorlar Cevaplıyor

Sual: Hamileyim. Son 2 aydır her gün nar yiyorum. Bana veya bebeğe bir zararı var mı?

CEVAP

Kadın Doğum Doktoru Seval Taşdemir’in cevabı: (Nar veya diğer meyvelerle ilgili zararları olduğuna dair bilimsel bir veri yok.)

Sual: Ben 22+3 haftalık hamileyim günde iki tane nar tüketiyorum acaba bebeğe zarar verir mi? Herhangi bir sorun olur mu internette bazı olumsuz şeyler okudum cevaplarsanız sevinirim.

CEVAP

Kadın Doğum Doktoru Erkan Akan’ın cevabı: (Nar C vitamininden zengindir. Zarar değil fayda verir.)

Sual: Hamileyken nar yemek zararlı mıdır, hamileler için nar yemek zararlı diyorlar?

CEVAP

Kadın Doğum Doktoru Ali Nurettin Gürses’in cevabı: (Çok anlamsız bir soru, çok anlamsız bir tedirginlik. Gebelik sınırlamaların arttığı bir dönem asla olamaz. Hiç bir şey dozunu aşmadıkça zararlı değildir.)

Sual: Hamileyim 2 gün üst üste çok az nar yedim ve kasılmalarım ve ağrılarım oldu, hamilelikte nar yemek zararlı mıdır?

CEVAP

Kadın Doğum Doktoru Seval Taşdemir’in cevabı (Her şeyi ölçülü yemek gerekir.)

Hamilelikte Nar Yemenin Ve Nar Suyu İçmenin Hamile Kadına Ve Anne Karnındaki Bebeğe Diğer Faydaları Şunlardır;
Hamilelikte hormonların salgılanmasındaki artışla birlikte ciltte lekelenme, sivilcelenme gibi cilt sorunları ortaya çıkar. Bir su bardağı nar suyu günlük ihtiyacımız olan C vitamininin % 25’ini karşılar. C vitamini ciltte kolajen oluşumunu destekler anneyi ve bebeği cilt kusurlarından korur.
Nar hem sizin hem de karnınızdaki bebeğin kalp sağlığını korumakta çok etkilidir. Amerikan kardiyoloji gündemi tıp dergisinde yayımlanan kalp ile ilgili bir başka çalışmada araştırmacılar üç ay boyunca her gün nar suyu içen hastalarda kalp fonksiyonunun düzeldiğini gözlemlemiştir. Günde 1 bardak nar suyunun diyet programlarına eklendiği insanlarda kalp fonksiyonlarının düzeldiği ve Kolesterol değerlerinde düşme belirdiği gözlemlenmiştir. Bu durumun narın flavonoid içeriğinden kaynaklandığı düşünülmektedir.
Narın içerisinde barındırdığı antiseptik, antibakteriyel ve de antiinflamatuvar maddeler hamilelerde iltihabik hastalıkları, baş ağrısını, grip ve soğuk algınlığı gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarını önler.
Diyetisyen Ve Beslenme Uzmanı Demet İnci nar hakkında şu bilgiyi veriyor; nar suyunun karın çevresindeki yağları azaltmada etkili olduğu belirlenmiş. Bu araştırmaya göre, her gün içilen nar suyunun sadece 1 ay içinde karın çevresindeki yağ hücrelerinin gelişimini yavaşlattığı tespit edilmiştir. Nar bu özelliği sayesinde hamilelik döneminde göbek bölgenizde fazla yağ birikimini engeller.
Bacaklarda, kollarda, ellerde hatta parmaklarda ödem gebelikte sık karşılaşılan bir durumdur. Nar doğal idrar söktürücüdür. Vücuttan fazla suyu atar gebelerde ödem sorununu önler.
Nar demir açısından zengin içeriği sayesinde hamile kadını ve anne karnındaki bebeği anemiden yani kansızlıktan ve demir eksikliğinden korur. “Lifescience Global” tıp dergisinde 2015 yılında yapılan çalışmada, narın demir eksikliği anemisi tedavisinde etkili bir besin olduğu bilgisi yer almıştır.
“Evidence Based Complementary and Alternative Medicine” tıp dergisinde 2013 yılında yayımlanan makalede narın bellek ve fonksiyonel beyin aktivitesini artırdığı bilgisine yer verilmiştir. Bebeğinizin zeki olması için her gün nar yemeye veya nar suyu içmeye devam edin!