Hamilelikte Sol Tarafın Ağrıması

Sol yan gebelik ağrısı, hamilelikte sık rastlanan bir durumdur. Bebeğiniz büyüdükçe ve hormonlar değiştikçe, abdominal ve pelvik bölgenizde birçok değişiklikler meydana gelir. Hamilelikte görülen sol yan ağrısı genellikle zararsız ve ciddi bir nedenden kaynaklanmayan bir durumdur. Bununla birlikte, yine de bu durum ihmal edilmemelidir çünkü aynı zamanda daha ciddi bir rahatsızlığın belirtisi olabilir.

Bebeğin Büyümesi

Hamilelikte görülen hafif sol yan ağrısının en yaygın nedeni, büyüyen bebeğinizdir. Bebeğiniz rahimde geliştiğinde, bazı kramplar normaldir ve karnınızın bir veya iki tarafında hissedilebilir. Karınınıza sıcak su torbası koyarak genellikle bu ağrılardan kurtulabilirsiniz. Hamilelikte karın ağrısını önlemeye yardımcı olmak için vücudunuzu nemli tutmanız önemlidir

Yuvarlak Bağ Ağrısı

Hamilelikte sol tarafınızda ağrı hissetmenin bir nedeni de yuvarlak bağ ağrısıdır. Yuvarlak bağ kasık bölgesinde bulunur ve hamilelikte büyürken rahminizi destekler. Yuvarlak bağ ağrısı genellikle sağ tarafınızı etkilese de, her iki tarafta da görülebilir. Yuvarlak bağ ağrısının neden olduğu alt sol karın ağrısı şiddetli olursa ve birkaç dakikadan fazla sürerse, karın ağrınızda diğer belirgin belirtileriniz de varsa varsa, doktorunuza danışmalısınız.

Hormonlardaki Artış

Hamilelikte sol tarafta şiddetli ağrı yaşanması, hormonlardaki artıştan kaynaklanabilir. Vücudunuzdaki hormonal değişiklikler, pelvik ağrıya ve bel ağrısına yol açabilir. Amerikan Doğum ve Jinekoloji Dergisi’ne göre, gebelikte salgılanan hormonlar vücudun rahatlamasına neden olur bu da hamilelikte sol tarafın ağrıması ile sonuçlanabilir. Yapılan araştırmalar, yüksek rahatlama düzeylerinin gebe kadınlarda artmış pelvik ağrı ile bağlantılı olduğunu göstermiştir.

Kabızlık

Kabızlık hamilelikte sol yan ağrılarının bir nedeni olabilir. Kanada Aile Hekimi Dergisi, bütün hamile kadınların % 40’ının kabızlık yaşadığını bildiriyor. Gebelikteki hormonal değişiklikler, gastrointestinal sistemde değişiklikler ve daha büyük bir rahim dahil olmak üzere, bir dizi etkene bağlı olabilir. Çok miktarda sıvı içmek ve hamilelik sırasında lif alımınızı arttırmak dışkıyı yumuşatmaya ve kabızlığı doğal yoldan hafifletmeye yardımcı olabilir. Ayrıca, kuru erik ve incir, hamile kalırken kabızlığın kesilmesine yardımcı olmak için güvenle kullanabileceğiniz doğal besinlerdir.

Dış Gebelik

Hamilelikte görülen şiddetli rahim ağrısı ve sol bölgede ağrı dış gebelik belirtisi olabilir ve acil tedavi gerektirir. Dış gebelikler döllenmiş yumurtanın rahimin dışında tutunduğunda meydana gelir. Dr. Melissa Conrad Stöppler’e göre, erken hamilelikte görülen şiddetli kramp, bir problem olduğuna dair yaygın bir göstergedir. Dış gebelik, yumurta sol fallop tüpüne tutunursa, yoğun sol yan gebelik ağrısına neden olabilir. Diğer belirtilerde adet dönemi ve anormal vajinal kanama görülmez.

Düşük Yapma

Sol taraftaki gebelik ağrısı veya midenizin her iki tarafındaki ağrı, bu ağrılara vajinal kanama eşlik ediyorsa, düşüğün belirtisi olabilir.

Gaz Ağrısı

Aşırı gaz birikmesi, hamilelikte karın ağrısına ve hatta göğüs ağrısına neden olabilir. Mayo Clinic’ten doktorlar, bu karın ağrılarının, karnınızın herhangi bir yerinde meydana gelen ağrı gibi keskin sol ağrıya neden olabileceğini söylüyor.

Braxton Hicks Kasılmaları

Braxton Hicks kasılmaları hamileliğin son üç aylık bölümünde sol yan ağrısına neden olur. Braxton Hicks kasılmalarının neden olduğu karın ağrısı bazen “yalancı doğum sancıları” olarak adlandırılır.

İdrar Yolu Enfeksiyonları

Gebelik sol tarafta ağrının bir diğer nedeni de hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu yaşamadır. Ürolog Dr. Emilie Katherine Johnson’a göre, idrar yolu enfeksiyonları hamilelik sırasında en sık görülen bakteriyel enfeksiyon türüdür. Gebe iken idrar yolu enfeksiyonu belirtilerinin bir kısmı yan ağrısı, sol karın bölgesinde veya sağ tarafta hassasiyet bulantı, kusma ve ateştir. İdrar yolu enfeksiyonları, hem annenin hem de bebeğin sağlığını etkileyebilir, bu nedenle, idrar yolu enfeksiyonundan şüpheleniyorsanız, derhal tıbbi yardım almanız iyi olur.

Yumurtalık Kistleri

Sol yumurtalıktaki bir kist, hamilelik sırasında sol alt karın ağrısına neden olabilir.

Hamilelikte Sol Tarafta Ağrı İçin Doktora Ne Zaman Görünmeli?

Aşağıdaki belirtilerden birini veya birkaçını gördüğünüzde doktorunuza danışın:
Şiddetli kanama
Şiddetli acı
Yüksek ateş ve titreme
İdrar yapmada zorluk
Yürümede zorluk
Baş dönmesi
Vajinadan akıntı
Bir saatte 2 ila 3 ped kullanımına sebep olan kanama
İstirahat ile kesilmeyen ağrı

Hamilelikte Sol Tarafta Ağrı Nasıl Geçer?
 Masaj:Birçok gebenin ağrıları, masaj ile rahatlar. Vücudu rahatlatmaya ve teskin etmeye yardımcı olur.
 Değişik pozisyonlar: Pozisyonunuzu değiştirmek genellikle çok yardımcı olabilir. Bebeğin hareket etmesine yardımcı olacağı için, pozisyonunuzu değiştirmek ikinizi de rahatlatabilir. Ağrının olmadığı tarafıa uzanıp ve ayaklarınızı yukarı kaldırabilirsiniz.
 Bol sıvı tüketin: Gebelerin kendilerini uygun şekilde nemlendirmek için bol sıvı tüketmeleri çok önemlidir. Sıvı kaybı veya sıvı eksikliği, Braxton Hicks kasılmaları ile sonuçlanabilir.
 Kabızlık tedavisi: Hafif egzersiz yapmak ve diyetinize lifli gıdalar eklemek faydalı olabilir. Ayrıca, kadın doğum uzmanınıza kabızlığı rahatlatabilecek takviyeler hakkında da danışabilirsiniz.
 Sıcak su torbası kullanımı:Sıcaklık da yararlıdır. Ağrıyı gidermek için sıcak su torbası kullanın. Ağrı olan bölgeye yerleştirin. Sıcak su torbası kullanmayı tercih ederseniz, torbayı sıcak ancak kaynama derecesinde olmayan suyla doldurun. Kullanmadan önce bu torbayı bir havlu ile sarın.
 Sıcak banyo: Ilık-sıcak arası banyo da sizi de rahatlatacaktır.
İlaç:Tylenol iyi gelir. Ama bunu kullanmadan önce doktorunuza danışmayı unutmayın.
 Rahatlayın: Oturun ve ayaklarınızı yukarı kaldırın. Karın ağrısı, hamilelikte görülen bir durum olup, kendinizi ayakta tutmak ve şımartılmak için size iyi bir bahane sağlar.
İstirahat: Ağrı meydana geldiğinde dinlenmek acıyı hafifletebilir. Bir süre oturmayı deneyebilirsiniz.