Kürtajdan Sonra Hamile Kalma Riski Var mı? Kürtaj Sonrası Hamile Kalmak İçin Yapılması Gerekenler

Kürtaj işlemi genel veya lokal anestezi altında rahimden; gebelik dokularının, döllenme çıktılarının veya fetüs ve plasentanın (bebeğin eşi) alınmasıdır. Kürtaj olmayı düşünen kadınların en çok merak ettiği şey gelecekteki gebeliklerin etkilenip etkilenmeyeceğidir. Çoğu vakada, kürtajdan sonra gebe kalmakta bir sorun yoktur. Şu bir gerçektir ki, eğer kürtajdan kısa sürede hemen sonra cinsel ilişkiye girecekseniz, güvenilir doğum kontrol yöntemlerini kullanmalısınız çünkü her an tekrar gebe kalabilirsiniz .Kürtajdan sonra hamile kaldım diyen pek çok kadın vardır.

Kürtajdan Ne Kadar Sonra Gebe Kalabilirim?

Kürtajdan sonra ne zaman gebe kalacağınız hakkında endişeli misiniz? Kürtajdan sonra ne zaman gebe kalacağınız birçok sebebe bağlı olarak değişmektedir. Yumurtlama doğal bir hadisedir. Kürtajdan sonra yumurtlamanız düzene girdiğinde, yeniden gebe olma şansınız vardır. Eğer herhangi bir doğum kontrol yöntemi kullanmıyorsanız, kürtajdan hemen sonra yani 7 ila 10 gün içinde gebe kalabilirsiniz. Hemen gebe kalmak mümkünse de vücudun kendi kendine iyileşmesi için hemen gebe kalmak önerilmez. Bundan dolayı kürtajdan sonraki haftalarda cinsel ilişkiye girilirse, güvenilir bir doğum kontrol yöntemi kullanılmalıdır.

Kürtajdan sonra yeniden bebek sahibi olmaya karar vermeden önce en az 3 ay beklemeniz önerilir. Bu hem annenin hem bebeğin güvenliğini sağlamak içindir. Aynı zamanda kürtajdan sonra vücudunuz iyileşmek için zamana ihtiyaç duyacaktır. Doktorunuz birkaç test yapmayı ve düşük yapma riskinin tekrar oluşmaması için doğum öncesi tedavi uygulamayı önerecektir.

Kürtajdan Sonra Gebelik

Kürtaj travmatik ve ağrılı bir deneyimdir. Ancak kürtajdan sonra 7-10 gün içinde gebe kalmak mümkündür. Bu durum âdet kanaması yaşanıyor olsa bile mümkündür. Bu durumda, gebeliği sürdürmek için kaygı duyulacak hiçbir şey yoktur.

Kürtajdan Sonra Ne Zaman Tekrar İlişkiye Girebilirim?

Enfeksiyonlara karşı önlem olarak, kürtajdan sonra yaklaşık 1 hafta kadar kadınların vajinalarının içine bir şey girmemelidir.

Kürtajdan Sonra Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Mide bulantısı, göğüslerde şişme, sık idrara gitme, vajinadan hafif kan gelmesi ve halsizlik

Kürtaj Olmak Gebe Kalmayı Zorlaştırır Mı?

Kürtaj yapmanın veya kürtaj işlemini tekrarlamanın gelecek gebelikleri etkileyen bir durum olduğuna dair bulgu yoktur. Eğer gebe kalmayı planlıyorsanız ve rahminiz döllenmeye hazırsa, bunun için endişe duyacağınız hiçbir şey yoktur.

Kürtajın kadınların sağlığında veya doğurganlığında uzun süreli hiçbir etkisi yoktur. Çoğu kadın, kürtajdan 1-2 hafta sonra yumurta üretecek ve kürtajdan sonra 4 ila 5 hafta içine adet olmaya devam edecektir. Bu yüzden, kürtaj olduktan birkaç hafta içinde yeniden gebe kalınabilir ve hemen aile planlaması yapılması önerilir.

Önceden Kürtaj Yaptırdıysam Sonra Tekrar Gebe Olup Olmadığımı Nasıl Anlarım?

Basit bir gebelik testiyle gebe olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Eğer kürtaj üzerinden çok zaman geçmediyse gebe kalınmadan bile pozitif sonuç çıkabilir. Eğer gebe olduğunuzu düşünüyorsanız, doğum kontrol testi alıp emin olmak için bir hafta arayla tekrar yapmalısınız.

Kürtajdan Sonra Gebe Kalmak Kolay Mıdır?

Vücutta yumurta üretimi devam edeceğinden kürtaj doğurganlığı etkilemez. Bu da demektir ki önceden kürtaj olmuş bir kadın yeniden gebe kalabilir. Ancak illegal yapılan kürtaj işlemleri idrar torbasında ve bağırsaklarda yaralanma gibi sorunlara sebep olacağından üreme sistemine uzun süreli zarar verilebilir. Bu gibi olaylar, acemi doktorlar nedeniyle veya işlemi gerçekleştirirken gerekli malzemelerin eksikliği durumunda meydana gelir.

Kürtajdan Sonra İyileşmeyi Nasıl Hızlandırılır, Nasıl Tekrar Hamile Kalınır?
Çok fazla su tüketin. Günde 8-10 bardak.
Birkaç gün boyunca mümkün oldukça ağır iş yapmayın.
Günde 8 saat uyuyun erken yatıp erken kalkın.
Sağlıklı besinler ve vitaminler tüketin.
Enfeksiyon riskini arttırmamak için doktorun yazdığı antibiyotikleri aksatmadan kullanın.
2 hafta spor yapmayın
2 hafta küvette banyo yapmayın ve yüzmeyin
2 haftadan fazla 7 kilodan fazla ağırlık taşımayın
Tampon, douches gibi vajinal yolu kapatma veya cinsel ilişkiye girmekten 2 ila 4 hafta kadar uzak durun.

Kadınlar kürtajdan sonra 2 hafta içinde adet görmeye başlar o yüzden tamamen iyileşene kadar cinsel ilişkiden uzak durmalısınız. Aynı zamanda eşinizle planlanmamış gebelik olması hakkında konuşunuz.

Kadınlar çeşitli mecburiyetler nedeniyle kürtaj yaptırmak durumunda kalabilirler. Bu gibi vakalarda, gelecekteki gebelikler ve gebelik kontrolü için doktora başvurmalısınız.

Eğer kürtajdan önce gebelik süresi 9 hafta veya daha fazla sürmüşse, kadında göğüsten süt akması yaşanabilir. Gebeliğin uzun süre yaşanması süt akıntıları yaşama riskini arttırır. Bu durumlar üzücü olabilir ancak çok uzun sürmeyecektir. Rahat sutyenler takmalı ve göğsün veya göğüs uçlarını sıkmaktan kaçınmalısınız. Süt kuruyana kadar günde 24 saat sutyen takmalısınız.

Prof Dr İbrahim Saraçoğlu’ndan Hemen Hamile Kalmak İçin İncir Kürü Tarifi

Malzemeler
2 adet büyük havuç
20 adet kuru incir
Yarım litre klorsuz su (klorsuz su yerine marketlerde satılan 500 ml’lik pet şişe suları da olur)

Yapılışı

Yarım litre yani 2 su bardağı klorsuz suyu tencerede kaynatın. Havuçları 4-5 cm uzunluğunda doğrayıp kaynayan suya ilave edin. Tencerenin kapağını örtüp, 20 dk boyuyunca kısık ateşte kaynatın. Farklı bir tencerede kaynamakta olan yarım litre klorsuz suyun içine 20 adet kuru inciri bıçakla 1 kez kesip içine katın. Kapağını kapatıp, kısık ateşte 15 dk kaynatın. İki ayrı tencereyide ocaktan alıp, incir ve havuç haşlama suları çok ılınmadan karıştırın. 20 gün boyunca aç karına her sabah kahvaltıdan 15 dk önce 1 bardak için. Havuç-incir kürünü gün yaptıktan sonra 1 hafta ara verip, tekrar 20 gün boyunca kürü uygulayın.

Sual: Kürtaj yaptırmak istiyorum, dinimizde kürtaj olmak caiz mi?

CEVAP

Türkiye Gazetesi yazarlarından İlahiyatçı Osman Ünlü hoca’nın cevabı: (Yüz yirmi günden önce, dînini öğretememek, terbiye edememek niyyeti ile müdâhale câizdir.) Siz de bu niyette olmalısınız, başka sebepleri karıştırmamalısınız.

Kürtajdan Ne Kadar Kaç Gün Sonra Adet Olunur Kürtajdan Sonra İlk Adet