Melisa Çayı Kilo Aldırır mı Zayıflatır mı?

Melisa çayı toplumumuzda oğul otu diye de anılmaktadır. Melisa çayının en belirgin özelliği, yatıştırıcı olmasıdır. Ayrıca melisa çayı zayıflamayı da kolaylaştırmaktadır.

Melisa Çayının Kilo Vermeye Faydaları Nelerdir?
•Melisa çayının tok tutucu özelliği vardır. Bu sayede melisa çayı fazla yemek yemeye engel olmaktadır. Kilosunu kontrol altına almak isteyenler bu çaydan faydalanabilir.
•Melisa çayı zayıflamaya katkıda bulunur. Diyet yapmakta olanlar beslenme programlarında her gün 2 fincan melisa çayına da yer verebilirler.
•Melisa çayı, fazla kilolardan şikayetçi olan kişilerin etkili bir diyet yapmasına yardımcı olur. Melisa çayı ile kilo verenler, bu ürünün iştahı dengelediğini bildirmektedir.
•Melisa çayının içerisinde yağ yakıcı moleküller mevcuttur. Melisa çayının kilo almayı önlemesinin sebebi de budur. Diyet programına düzenli olarak uymaya, doğru ve sağlıklı beslenmeye ve egzersiz yapmaya ek olarak melisa çayı tüketilirse, daha kısa sürede kilo vermek mümkündür.
•Melisa çayının günlük tüketim oranı 3 fincanı geçmemelidir. Hem melisa çayının hem de diğer bitki çaylarının günlük 3 fincandan daha çok tüketilmesi sakıncalıdır. Yani etkili bir şekilde zayıflatması amacıyla melisa çayı tüketiminde makul ölçülerin dışına çıkmak, faydalı değil zararlı olacaktır.

Melisa Çayı İle Zayıflatan Çay Tarifi

Uzman Diyetisyen Aslıhan Küçük tarafından önerilen, kilolarınızı eritecek ve zayıflama hedefinizde sizi başarıya ulaştıracak, melisa çayıyla hazırlayabileceğiniz ve iştahınızı kapatacak olan çay tarifi şöyledir;

Malzemeler: 1 yemek kaşığı melisa, 2 yemek kaşığı sinameki, 2 yemek kaşığı civanperçemi, 4 ile 5 adet gülhatmi, 3 adet ardıç tohumu, 1 kahve kaşığı mate yaprağı, 3 yemek kaşığı ebegümeci, 2 yemek kaşığı kuşburnu, 1 adet zencefil, 1 adet kabuk tarçın, 2 çay kaşığı tere tohumu, 3 yemek kaşığı ıhlamur, 3 yemek kaşığı elma kurusu

Hazırlanışı: Tüm malzemeler mikserden geçirilir. Elde edilen tozdan her sabah 2 yemek kaşığı alınarak iki su bardağı kaynamış suya ilave edilip karıştırılır. 5 dakika demlenmesi beklenir ve aç karnına tüketilir.

Diyetisyen Tuğçe Yurtdaş Melisa bitki çayı hakkında şu bilgileri veriyor: (Bitki çayları kesinlikle aktarlardan alınmamalıdır. Zira bitki türleri oldukça fazladır. Bu konuda bir araştırma yapılmış ve melisa çayı adıyla piyasaya sürülen hiçbir ürünün gerçek melisa olmadığı tespit edilmiştir. Hakiki melisa (melissa officinalis) pahalıdır. Bundan dolayı ona yakın limon aromasını barındıran limon otunun (aloysia triphyla) yaprakları, melisa diye satılmaktadır. Onun içindir ki bitki çayı alırken, denetimi yapılmış olan güvendiğiniz markaları tercih etmelisiniz.)

Melisa Çayı Nasıl Demlenir ve Günde Kaç Fincan İçilmelidir?

Her bitki çayının olduğu gibi melisa çayının hazırlanışı da oldukça basittir. Güvendiğiniz aktarlardan hazır olarak kurutulmuş melisa temin edilebilir.

Melisa çayı hazırlamak için öncelikle yarım litre su kaynatılır ve ateşten alınır. Ardından 3-4 tatlı kaşığı yani 10 gram kadar kurutulmuş melisa yaprağı suyun içerisine eklenir. 10 dakika boyunca demlendirilerek içilebilir. Günlük 1 fincandan 4 fincana kadar melisa çayı tüketilmesi normaldir.