Mısır Gevreği Kalori Değeri Nedir, Kilo Aldırır mı Zayıflatır mı?

Mısır gevreği, kahvaltıda az kalori almak isteyen ya da kahvaltı yapmaktan hoşlanmayan kişiler için sunulmuş güzel bir seçenektir. Birçok uzman, besin değerlerinin zengin olması ve kalori miktarının az olması nedeniyle mısır gevreği tüketimini desteklemektedir.

Kahvaltılık mısır gevreklerinin içerisinde yulaf, buğday, mısır ya da besin bulunur. Bazı markalar, tüm bu ürünlerin karışımından oluşmuş mısır gevrekleri de üretmektedir. Kahvaltılık gevrekler, karbonhidrat ve lif açısından oldukça zengindir. Aynı zamanda pratik bir alternatif olduğu için sıklıkla tüketilir. Hazırlamak için kaseye istediğiniz kadar mısır gevreği dökün. Üzerine sıcak ya soğuk süt ekleyerek tüketin. Güne erken başlıyorsanız ve yoğun temponuz nedeniyle kahvaltıya vakit bulamıyorsanız mısır gevreği tüketmeyi tercih edebilirsiniz.

Mısır Gevreği Kilo Aldırır Mı?

Mısır gevreği, karbonhidrat ve lif kaynağı bir besindir. Bu nedenle uzun süre boyunca açlık hissetmenizi engeller. Ayrıca kendinizi daha dinç ve enerjik hissetmenize de yardımcı olur. Yorucu ve zor bir gün geçireceğinizi düşünüyorsanız, güne bir kase mısır gevreği tüketerek başlamanızı tavsiye ederiz.

Mısır gevreği tüketerek kilo vermek, uzun süredir incelenen ve tartışılan bir konudur. Bu nedenle mısır gevreği alırken en doğru seçenek, ürünün kalori yapısını analiz etmektir. Zayıflama sürecini desteklemek için üretilen kahvaltılık gevreklerin şeker oranı daha düşüktür. Diğer mısır gevreklerinin ise şeker oranı hayli yüksektir ve kilo verme sürecini olumsuz etkiler. Diyet için üretilen ve satışa sunulan mısır gevrekleri, ortalama bir kase için 250 ila 350 kalori değeri taşımaktadır. Ancak kahvaltılık gevreğin üzerine ilave edilen sütün de kalori miktarı eklenmelidir. Yağsız süt kullandığınız takdirde 50 kcal daha fazla alırsınız. Kullandığınız sütün yağ miktarı arttıkça aldığınız kalori miktarının da artacağını unutmamak gerek. Bu yüzden fazla kilolarından kurtulmak isteyen kişiler, mısır gevreğinin üzerine yağsız süt eklemelidir.

Gün içerisinde tükettiğiniz 2 öğün, yağsız sütle hazırlanmış şekersiz mısır gevreği olursa alınan kalori miktarının toplam değeri (yaklaşık olarak) 700 kcal’dir. 3. öğünde ise haşlanarak ya da ızgara pişirilerek hazırlanmış et (balık, beyaz et ya da kırmızı et) ve salata yemek sağlıklı bir seçim olacaktır. Bu sayede tek tip beslenme sonucunda ortaya çıkan problemleri önler, vücut direncinizi artırır ve sağlıklı beslenmiş olursunuz. Et ve salatadan oluşan öğünde de 400 ila 500 kalori alındığını düşünürsek, gün içerisinde 1200 ila 1300 kalori alınmış olur. Yetişkin bir insanın günlük olarak ortalama 1800 ila 200 kalori alması gerekir. 2 öğün mısır gevreği tüketerek bu değerin çok altına inmiş olursunuz ve kilo kaybı başlar. Burada önemli olan nokta, tüketilen mısır gevreği miktarı ve tercih edilen ürünlerin kalori değeridir. Şekersiz, düşük kalorili mısır gevreği ve yağsız süt kullanılmazsa ya da gün içerisinde 5 porsiyon kadar kahvaltılık gevrek tüketilirse kilo vermek imkansız bir hal alır. Üstüne kilo artışının başlaması da kaçınılmaz bir durum olacaktır.

Çikolatalı Mısır Gevreği Tarifi İçin Malzemeler
•Tuzsuz tereyağı (125 g)
•Tanesi 56 gram olmak üzere 3 tane Metro çikolata
•Süzme bal (4 tatlı kaşığı)
•Mısır gevreği ( yaklaşık 3 buçuk su bardağı kadar)

Çikolatalı Mısır Gevreği Tarifi Yapılışı
•Öncelikle çikolataları küçük parçalar halinde kesin. (Bu sayede çok daha hızlı erirler.)
•Hazırladığınız çikolata parçalarını bir tencereye koyun.
•Üzerine tereyağını ilave ederek eriyene kadar karıştırın.
•Malzemeler tamamen eridikten sonra balı ve mısır gevreğini ilave edin.
•Bütün malzemeler güzelce karıştıktan sonra altını kapatın.
•Hazırladığınız karışımı dileğiniz gibi şekillendirin ve buzdolabında dinlenmeye bırakın.
•2 ila 3 saat kadar soğuttuktan sonra servis edebilirsiniz.