Vajinal orgazm nasıl sağlanır?

Vajinal Orgazm

Vajinal orgazm nasıl sağlanır? sorusu kadınların merak ettiği ve bu konuda araştırmalar yaptığı bir konudur. Bu yazımda orgazm nedir? vajinal orgazm nasıl sağlanır konularına değineceğim.

Cinsellik hiçbir zaman sadece cinsellik değildir. İnsan yani homosapiens cinselliği türün devamı amacıyla kullanılabildiği gibi fizyolojik bu ihtiyaç olarakta algılamaktadır. Kadın ve erkek cinselliği de esasında birbirinden farklıdır. Kadınlarda cinsellik bir onay, kabul, beğenilme, tercih edilme, sevilme, sahiplenme gibi bir çok psikolojik kavramda içinde barındıran psikososyolojik bir fenomendir.

Kadınlarda normal orgazm nedir? Nasıl olur?

Kadında orgazm bilinç halinde geçici değişiklik yaratan, ani geçici ve yoğun zevk hissi olup genellikle istemsiz olarak pelvik çizgili kasların ritmik kasılmaları ve bunlarla beraber rahim ve perine bölgesi kasılmaları, kan damarında genişleme ile seyreden kendini iyi hissetme halidir.

kadınlarda orgazm biyolojik, fizyolojik, sosyokültürel ve kişisel olgulara göre değişkenlik gösterir. Kadın orgazmı vajinanın 1/3 dış kısmındaki vajinal kaslarda ritmik kasılmalarla başlar. Bu kaslara eşlik eden pelvik bölgede duyumsanan ve beyindeki haz merkezinde algılanan güçlü bir haz duysu yaşanır.

Kasılmaların şiddeti ve sayısı kişiden kişiye değişir. Kasılma esnasında vajina daha da genişleyerek boyu uzar ve sonunda rahimdede kasılmalar meydana gelir. Genellikle 3-10 arasında kasılma olur ve 3-15 sn civarında sürer. Kadında orgazmı klitoral ve vajinal olarak ayrılır.

Klitoral ve vajinal orgazm nedir? Farkları nelerdir?

Kadın orgazmı çeşitli genital yada genital olmayan bölgelerin erotik uyarımı ile tetiklenir. Orgazm için bilinçli olmak şart değil. Uykuda bile orgazm olunabilir. Kadınlarda cinsel ilişkinin başlaması kadının içsel arzusuyla başlayabileceği gibi eşinin fiziksel uyarısı, duygusal yakınlığı ile de arzu tetiklenebilir. Kadının cinsel yanıt fazları ayrık değil birbiriyle iç içe geçmiştir. Arzu, istek uyarılma orgazmı sağlayan en önemli fazdır.

Vücudunda çok sayıda erojen bölge olan kadınlar için orgazmın çeşitleri vardır. Orgazmın vajinal ve klitoral orgazmlar olarak ikiye ayrılabilir.

Embriyolojik hayata baktığımızda esasında erkekteki penisin karşılığının kız çocuklarda klitoris olduğunu görürüz. Yani kadının primer cinsel haz bölgesi klitoristir. Klitoris aynen penis gibi sinir liflerinden ve kılcal kan damarlarından son derce zengin bir bölgedir. Dolayısı ile tek fiziksel fonksiyonu zevk vermek olan klitoris orgazmın tetik noktasıdır. Kadın cinselliğinin en önemli noktası vajina değil klitoristir. Klitoris kadın cinselliğinin beyinden sonrası merkezidir.

Vajinal orgazm ise esasen klitoral orgazmı bir devamıdır. Klitoral orgazmın bir devamıdır. Klitoral sinir lifleri G noktası adı da verilen aslında bir nokta değil bir bölge olan vajinanın dış 1/3’ünde yoğunlaşarak sonlanır. Cinsel ilişki esnasında bu bölgeye yapılan basınc ile yaşanan orgazm ise kadınlar tarafından vajinal orgazm olarak adlandırılmaktadır.

Her ilişkide vajinal orgazm olur mu?

Böyle bir zorunluluk olmadığı gibi yalnızca klitoral orgazmı yaşayan vajinal orgazmı deneyimlememiş çok sayıda kadın mevcuttur. Bunu bir orgazm bozukluğu olarak değerlendirmek tartışmalı bir konudur.

Vajinal orgazmı kadının kendi cinselliğini kabullenerek öğreneceği bir durumdur. Partner fark türü oldukça önemlidir. Vajinal orgazmda cinselliğe motivasyonu sağlamak ve ön yargısız olmak cinsel hayatın ve orgazmın kalitesini artıracaktır.