Adet Öncesi Sendromu Önlemenin 10 Yolu

Premenstrüel Sendrom, PMS

Eğer özel günleriniz yaklaşıyorsa. Kendinizi dipte hissediyorsanız ve bunu önleyemiyorsanız ya da kontrolü kaybettiğinizi düşünüyorsanız işte bu yazı tam da size göre. 🙂

PMS yani halk arasında adet öncesi sendromu diye bilinen kimisinde yeme şeklinin değiştiği, kimisinde baş ağrılarının olduğu, kimisinde de duygu durumunun farklılaştığı dönemdir. Tüm dünyada ve bütün kültürlerde rastlanılan bir durumdur. Bu durumu yaşamak için kadın olmak ve adet görmek yeterlidir

1.) Doktora Gidin!

Çünkü ancak uzmanı olduğu doktor sizin durumunuzu bilir ve buna göre bir yol haritası çizer.

2.) Spor Yapın!

Yapılan her türlü egzersiz seratonin dediğimiz mutluluk hormonunun açığa çıkmasına sebep olur ve bu sayede kendimizi daha iyi hissederiz.

3.) Su İçin!

Araştırmalar acıtasyon ve ağrılar için içilen suyun bizi daha iyi hale getirdiğini söylüyor.

4.) Size İyi Gelen Şeyleri Yapın!

Hayatta her zaman istediğimiz şekilde hareket edemiyoruz bu yüzden bu dönemde biraz daha nefes alır hale gelirsek eğer bu dönemi daha iyi atlatırız.

5.) Bu Dönemde Kafein, Sigara ve Alkolden Uzak Durun!

Kadınların tamamına yakınının sağlığını olumsuz etkileyen alışkanlıkları devam ettirirler. Özellikle çay, sigara, kahve ve kola alımını azaltmanız bu dönem için yerinde olacaktır. Aslında sadece bu dönemde değil her dönemde bu zararlı alışkanlıklardan uzak durmak gerekiyor. Çünkü bunların ruhumuza ve bedenimize zararlı etkilerini görseniz sizde aynı fikirde olurdunuz.

6.) Negatif Ortam ve Kişilerden Uzak Durun!

Zaten mutsuz olduğumuz böyle bir dönemde bir de böyle ortamlara girerek kötü olan durumumuz daha da kötüleşir bir hale gelerek durumumuz daha da kötüye gidecektir. Buna izin vermeyin.

7.) Bitki Çayları İçin!

Melisa ve papatya çayının sakinleştirici ve yatıştırıcı olduğu bilindiği için bu dönemde içilen bu çayların dönemin daha hafif geçirilmesinde etkisi olduğu araştırmalarca desteklenmiştir.

8.) Nefes Egzersizi Yapın!

Uzman kontrolünde ( uzman klinik psikolog ) yapılan nefes egzersizi beynimize daha iyi oksijen gitmesine ve dipte olan duygu durumumuzu bir nebze olsun hafifletmesinde yardımcı olur.

9.) Destek Alın!

Profesyonel destek aldığınız zaman bu durumla baş etmeyi öğrenirsiniz ve daha kontrollü olmuş olursunuz bu sayede öfkeyle ve tamamen duygularınızla hareket etmeyi değil de mantığımız da bizimle olmuş olur.

10.) Takviye Alın!

Bu dönemde vücudumuzun bazı takviyelere gereksinimi ve eksikliği olduğu için alınan bu takviyeler durumumuzu daha da hafifletir ve içinde bulunduğumuz durumu çekilebilir hale getirir. E,C,D ve A vitamini kalsiyum ve magnezyum alımının bu dönemdeki şikayetleri azalttığı yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır.