Anne Karnında Bebek Hareketleri Nerede Hissedilir?

Anne adayları tarafından en çok merak edilen sual bebek hareketleri nerede hissedilir sorudur, makalemizde bu konu hakkında bilgiler vereceğiz.

Anne baba adayları bebeklerine kavuşacakları günü dört gözle beklerler, ayrıca anne karnındaki bebeklerinin sağlıkları ve hareketlerini çok merak ederler. Bütün anne adayları gebe oldukları ilk günden itibaren, karnında taşıdıkları bebeğin hareketlerini biran önce hissetmeyi çok arzular. Anne karnındaki bebek gebeliğin erken dönemlerinden itibaren hareketlenmeye başlasa da hamile kadının bu hareketleri hissetmesi bebek 18-20 haftalık olunca gerçekleşir. Yani bir diğer deyişle bebek 4-5 aylık olduğunda bebeğin hareketleri anne tarafından hissedilmeye başlar.

Anne Karnındaki Bebek Hareketi Nerede Hissedilir?

Anne karnındaki bebeğin hareketlerinin nerede hissedileceği sorusunun cevabı bebeğin kaç haftalık olduğuna göre değişir. Örneğin bebek şayet çok küçükse, anne adayı bebeğin hareketini kasıklarda yani vajinada hissedebilir. Ancak bebek büyüdükçe bebeğin hareketleri hamile kadının göbek çevresinde, göbeğinin altında, göbek deliği civarında hissedilir, aslında özetle şöyle de denilebilir bebek o anda neredeyse, anne adayı bebeğin hareketi orada hisseder.

9 haftalık bebek 2 cm boyutunda olduğundan bu haftalarda bebeğin hareketlerini hissetmek mümkün değildir. Çünkü bu kadar küçük bir bebeğin hareketleri rahim duvarına herhangi bir itme kuvveti uygulayamaz.

Anne Karnında Bebek Hareketi Nerede Hissedilir Konusu İle İlgili Doktorlara Sorular Ve Cevapları

Sual: 26 haftalık gebelikte bebek hareketlerini vajinada hissetmek normal midir?

CEVAP

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Murat Erdemir’in cevabı:( Vajen kanalında hissetmek normal değildir)

Sual: Hamilelikte erkek bebek nerede durur, hareketleri nerede hissedilir, gebelikte bebek solda ise kız sağda olunca erkekmiş bu bilimsel mi?

CEVAP

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Ahmet Suphi Toprak’ın cevabı:(Kesinlikle doğru değil)

Sual: 25 haftalık hamileyim bebeğin cinsiyet anne karnında yatış pozisyonundan anlaşılır mı diye merak ediyorum benim bebeğimin bacakları yukarı doğru duruyor acaba kız mı erkek mi?

CEVAP

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Akın Savcı’nın cevabı:( Cinsiyet ancak ultrasonda organların görülmesi ile belirlenir)

Sual: 12 haftalık hamileyim 2 gündür göbek çevresi ve üstünde sanki karınca geziyor gibi bir hareketler var bazen göbeğimin üstü geriliyor ve sanki içinde birşey yuvarlanıyor gibi geliyor bana bebek hareketleri için erken bir zaman değil mi yada bu hareketlenmeye başlamış olabilir mi?

CEVAP

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Seval Taşdemir’in cevabı:( Bebek hareketleri için erken; birinci gebelikte 19-21. haftalarda hissedilir.)

Sual: Bugün itibariyle 25 haftalık gebeyim. Bebeğimin hareketlerini sadece kasık bölgemde hissediyorum,göbeğimin hemen altında…Sanki bu dönemde biraz daha yukarıda en azından göbek hizasında hissetmem gerkmiyor mu?..Bunu çok düşünüyorum.Normal mi bu durum çok merak ediyorum

CEVAP

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Metin Acu’nun cevabı:( Durumunuzda herhangi bir anormallik yok)

Sual: Ben 25 haftalık hamileyim son günlerde bebeğim çok aşağıları tekmeliyor neredeyse kalça kemiklerimi diyebilirim idrar torbamda bir his oluyor bebek kıpırdadıkça, hep göbek altımda bebeğin ayakları, bebek aşağıda demişlerdi o yüzden mi böyle yoksa anormal bir durum mu?

CEVAP

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Bülent Çakmak’ın cevabı:( Bebeğin aşağıda olması gibi bir durum yok, bebek hareketleri dışında ağrı yoksa sorun olmaz, ama durumu tam olarak anlamak için muayene etmek gerekir. Buradan normal veya anormal demek yanlış olur. Doktorunuzun önerilerine uymanızda yarar var. )

Sual: 21 haftalık gebeyim, ilk gebeliğim, ara sıra göbek çevremde hareketlenme hissediyorum bazen bu seyirme şeklinde..bazen çok hareketli iken bazen duruyor. Bu durumdan da endişe duyuyorum,bu haftalarda bu şekilde olması normal midir?

CEVAP

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Cahit Bozyel’in cevabı:( İlk gebelikte 24 haftaya dek hareketleri hissetmemeniz normal bir süreçtir, erken bir zamanda zaman zaman hareketleri hissediyorsanız yalnızca mutlu olunuz.)