Ceviz Yağının Saça Faydaları Nelerdir Saça Nasıl Uygulanır?

Ceviz yağı, çok güçlü bir doğal bakım yağıdır; saçlarının dayanıklı, yumuşacık ve ışıl ışıl olmasını isteyenlerin beklentilerini fazlasıyla karşılamaktadır. Ceviz yağını, çeşitli malzemelerle harmanlayarak doğal bakım maskelerinizde kullanabilirsiniz ya da dilerseniz saçlarınıza doğrudan uygulayabilirsiniz.

Ceviz Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Ceviz yağı, saçları kökten uca besler ve böylelikle saçlarınız, yıpranma sebebiyle kaybettiği canlı görünüme tekrar kavuşur.

Mat saçlardan eser bırakmayan bu ürün, saçların ihtiyaç duyduğu tüm doğal bileşenlere sahiptir ve bu nedenle saç için çok iyi bir besleyicidir. Böylelikle saçların, sağlığını kaybetmeden kısa sürede uzamasına yardımcı olur ve tam anlamıyla bir saç dostudur.

Ayrıca, pek çok insanın korkulu rüyası olan saç dökülmelerine de iyi gelmektedir; saç dökülmesini durdurmakta ve yeni saçların oluşumunu desteklemektedir.

Cilt sağlığı üzerindeki yararlı etkilerinin yanında, saç sağlığı için de oldukça faydalı olan ceviz yağının, saç köklerini besleyici niteliği vardır.

Protein bakımından zengindir ve buna bağlı olarak, saç derisinin ölü hücrelerden ve bakterilerden temizlenmesini sağlar.

Ayrıca saça nem kazandıran ve dökülmeleri engelleyen ceviz yağı, saçlara canlılık katarak ışıltılı ve sağlıklı bir görünüm verir.

Kepeği engelleyici etkisi vardır ve bu nedenle kepek sorununa da güçlü bir çözümdür.

Tüm bunlara ek olarak ceviz yağı, iyi bir potasyum deposudur ve bu özelliğiyle, saçların daha hızlı uzamasına yardımcı olan bir üründür. Ceviz yağının bu etkisinden tam olarak faydalanmak ve başarılı bir netice elde etmek için, haftanın iki , duş öncesi, saç derisine yapılacak masaj eşliğinde kullanılması tavsiye edilmektedir.

Yararları bu kadarla bitmeyen ceviz yağının en mühim diğer bir özelliği ise, saç dökülmesine engel olmasıdır.

Omega 3 yağ asitleri, saç derisindeki hücrelerin zarar görmesini engellemektedir ve bu sâyede, saç dökülmeleri ciddi boyutta hafifletilebilmektedir.

Bunun yanı sıra potasyum, hücrelerin daha kısa sürede yenilenmesine destek olmakta ve saçların uzamasına katkı sağlamaktadır.

Önemli bir problem olmamasına rağmen, kepek son derece can sıkıcı olabilmektedir. Saç derisine düzenli olarak ceviz yağı sürülüp masaj yapılması, bu sorunu ortadan kaldıracaktır.

Aynı zamanda ceviz yağı, kepeğin başlıca sebeplerinden biri olan, pullanma biçimindeki döküntüleri de önlemektedir.

Ceviz yağı, yapısında bol miktarda protein barındırmaktadır ve bu yönüyle, saç için çok iyi bir nemlendiricidir, saç dökükülmelerinin önüne geçer, kafa derisinindeki bakterileri temizler ve saçı ölü hücrelerden arındırır. Âdeta tam bir protein hazinesi olan ceviz yağı, bu özelliği yardımıyla saçın daha dayanıklı olmasına ve sağlıklı biçimde uzamasına yardımcı olur. Saçın doğal rengini de koruyan ceviz yağı, canlı ve ışıldayan saçlara kavuşmanızda size fazlasıyla destek olacaktır.

Saç köklerinde oluşabilecek mantar rahatsızlığının ve başka pek çok enfeksiyonun önlenmesinde, ceviz yağı etkin rol oynamaktadır.

Bu denli faydalı olan ceviz yağını hemen denemek istiyor olabilirsiniz. Öyleyse, ceviz yağı ve çeşitli malzemelerden oluşan bir maske yapmaya ne dersiniz? Yazımızda anlatılan saç maskesini hazırlayıp düzenli olarak kullanmaya devam ederseniz; saçlarınızın beslendiğini hissedebilir, canlandığına ve parladığına şahit olabilirsiniz.

Saç İçin Ceviz Yağı Maskesi Nasıl Yapılır?
•1 çorba kaşığı ceviz yağı
•3 damla biberiye yağı
•2 yumurta

Bütün malzemeler karıştırılıp saça ve saç derisine uygulanır. Ardından başa sıcak bir havlu sarılır. 1 saat boyunca bekletilir ve ardından durulanır. Haftada bir defa uygulanır.

Ceviz Yağı Saça Nasıl Uygulanmalıdır?

Ceviz yağını kullanırken, haftada iki defa, kafa derisine uygulanacak masaj eşliğinde iyice yedirmek oldukça yararlıdır. Bu masajı 10 dakika boyunca yapmak yeterlidir. Masajın ardından ceviz yağı, saç derisinde 20 dakika daha bekletilip, sonrasında şampuan ile yıkanarak durulanabilir.