Bebek Yağının Cilde Faydaları Ve Zararları

Bebek yağı, 0-1 yaş grubundaki bebekler için yaygın olarak kullanılan bir bakım ürünüdür. Bu yağ, bebeğin cildindeki nem dengesini sağlar. Ayrıca sabun ve sıcak suyun da etkisiyle banyonun ardından meydana gelen cilt kuruluğuna engel olur. Bebeklerin cildi son derece hassastır. Bu yüzden bebek yağları da çok az kimyasal kullanılarak üretilmektedir. Nitekim tamamen doğal olan ve hiçbir kimyasal madde barındırmayan bebek yağları da mevcuttur. Bu ürünler, yetişkinler tarafından saç ve cilt bakımı için de güvenle kullanılabilir.

Bebek Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Cilde Bakım Yapar

Bebek yağı, A ve E vitaminleri bakımından zengindir. Ölü hücrelerin yenilenmesini sağlayan bu vitaminler, cilde canlılık kazandırır ve cilt yağlanmasını hafifletir. Öte yandan A ve E vitaminleri, cildin daha sağlıklı ve parlak görünmesine de yardımcı olur.

Özellikle kış mevsiminde cilt kuruluğu yaşanır. Buna ilaveten soğuk hava şartları da cildin direncini kırar. Bebek yağları ise cildimizi soğuğun zararlı etkilerinden korur. Bebek yağları koruyucu olmasının yanı sıra nemlendirme özelliğine de sahiptir. Cilt kuruluğu çok sıcak havalarda da karşılaşılan bir sorundur. Böyle günlerde de bebek yağı kullanmanız cildinize çok iyi gelecektir.

Cildi Nemlendirir

Bebek yağları, cildi yumuşatan ve nemlendiren ürünlerdir. Cildt tarafından kolayca emildikleri için tabaka meydana getirmezler. Bebek yağı, yediden yetmişe herkese hitap etmektedir. Kuru cilt yapısına sahipseniz banyo sonrasında bebek yağı sürerek cildinizi nemlendirebilirsiniz. Bu ürünler her mevsim sıcak ya da soğuk duşun ardından kullanılmaya elverişlidir. Kış aylarında kullanılacak ise; suyun ve yağın eşit oranda karıştırılarak sürülmesi tavsiye edilir. Bu sayede cildiniz yumuşayacak ve nemlendiği için daha pürüzsüz bir hale gelecektir.

Makyaj Çıkarır

Makyaj çıkarma işleminde bebek yağı uygulanabilir. Bunun için pamuğun üstüne biraz bebek yağı dökülür ve makyajlı bölge bununla silinerek su ile durulanır. Bebek yağı makyajınızı çıkarırken cildinizde herhangi bir deformasyona yol açmaz.

Göz Altlarındaki Şişlikleri Geçirir

Göz çevresinde oluşan şişlikleri hafifletmek amacıyla bebek yağlarından faydalanmak mümkündür. Birkaç damla kadar bebek yağı, parmak ucuna sürülür ve göz altlarına masaj yapılarak uygulanır. Böylelikle şişlik problemi ortadan kaldırılabilir.

Dudaklara Peeling Yapar

Bir tatlı kaşığı bebek yağı, birkaç damla limon ve 1 çay kaşığı şeker ile karıştırılır. Hazırlanan bu karışım ile dudaklara masaj yapılır ve her gün uyumadan önce aynı işlem tekrarlanır. Bu uygulama, dudakları ölü dokulardan arındıracak ve hücrelerin yenilenmesine destek olacaktır.

Topuklarınızı Yumuşatır

Her gece yatmadan önce ayaklara ve bilhassa topuklara bebek yağı sürerek çoraplarınızı çıkarmadan yatarsanız, uyandığınızda topuklarınızın yumuşamış olduğunu farkedeceksiniz.

Ağda Sonrası Kullanılabilir

Bebek yağı, ağdanın cilt üzerinde bıraktığı yapışkanlığı giderir. Bundan kurtulmak için eşit ölçüde su ve bebek yağı karıştırılarak pamuklu bez ile silinmelidir.

Cilde Masajda Kullanılabilir

Bebek yağı rahatlatıcı ve kas gevşetici bir üründür. Cildinize masaj yaparak uygularsanız bebek yağının bu etkisini gözlemleyebilirsiniz. Bebek yağının içerisinde aroma kokusu vardır. Bu koku, stresin azalmasına katkıda bulunarak daha enerjik ve huzurlu olmanıza yardım eder.

Ciltteki Boyaları Çıkarır

Cildinize boya bulaştığı zaman bebek yağı sürerek çıkarabilirsiniz. Bunun için bebek yağını cildinizin boyalı kısmına uygulayın ve pamuklu bez yardımıyla temizleyin.

Bebek Yağının Cilde Zararları Nelerdir?

Bebek yağının temel malzemesi mineral yağdır. Ancak mineral yağlar sentetik madde grubuna dahildir ve bitkisel içerikli ürünlerden imal edilmezler. Bebek yağları çoğunlukla gazdan ve petrolden üretilir. Bu nedenle aşırı kullanımı ciltte kızarıklık, kabarıklık, döküntü gibi cilt problemlerine yol açabilir. Tüylenme de yapabilir