Hamileler Neden Çilek Yemeli?

Çilek Vitamin Deposudur

Hamilelik döneminde, yeterince vitamin ve mineralin alınması annenin yanı sıra bebek içinde gereklidir ve çilek bunlardan bolca içermektedir. C vitamini ve B9 açısından iyi bir kaynak olmasının yanında, bu meyve aynı zamanda B6, E ve K vitaminleri de içermektedir. C vitamini ve B9 vitamini hamileliğin ilk 3 aylık döneminde yüksek miktarda gerekli olup, nöral tüp defektlerini ve diğer doğum kusurlarını önleyip,bebeğin kemiklerinin ve cildin gelişmesini ve kolajen oluşumu için de gereklidir. B6 beyin ve sinir sistemini gelişimini hızlandırır, aynı zamanda da gebelikte kusmayı ve mide bulantısını hafifletmeye yardımcı olur. Öte yandan, E vitamini de serbest radikallerin zararlarından vücut dokularını korur ve prolaktin seviyelerini de düzenler.

Çilek Mineral Açısından Zengindir

Çilek manganez, potasyum, bakır, demir, fosfor ve magnezyum gibi çeşitli mineraller içerir. Manganez, bebeğin kemik ve kıkırdak oluşumuna yardımcı olur, aynı zamanda zararlı etkenlerden hücreleri korur. Potasyum, gebelikte krampların önlenmesine yardımcı olur. Bakır, fetüsün kan hücrelerinin, kalbinin, sinir sisteminin ve iskelet sisteminin gelişmesini hızlandırırken, içeriğindeki demirde hemoglobin üretiminde yararlıdır ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Magnezyum (ikinci 3 aylık dönem için gerekli olan) doğum öncesi rahim kasılmalarını önlerken, fosfor, vücudun enerji üretmesine yardımcı olur ve tüm kemiklerin sağlığı için gereklidir.

Çilek Lif Açısından Zengindir

Hamile kadınlar kabız kalmamak ve düzgün bağırsak hareketleri için günde 25 ila 30 gram besinsel life ihtiyaç duyar ve bu kabızlık problemlerini önler. Bir kase çilek, 3 gram lif sağlar ve diğer lif açısından zengin besinlerden ziyade günlük beslenmeye değer bir katkı sağlar.

Hamilelikte Çilek Nasıl Tüketilir?
Meyve olarak tüketmek
Meyve suyu ya da milkshake hazırlamak
Evde lezzetli reçeller yapmak,
Yoğurt içine bazı çilek parçacıkları eklemek,
Elma ve muz gibi meyvelerden smoothie hazırlamak,
Meyve ya da buz ve limon suyunun yanında donmuş çileklerden alkol içermeyen kokteyl hazırlamak.

Hamilelikte Çilek Yemenin Zararları

Hamilelik döneminde çilekler iyi olmasına rağmen, fazla sayıda çilek yemek bazı ters etkiler doğurabilir. Çilek yedikten sonra kızarıklık, kaşıntı, ishal, mide ekşimesi, karın ağrısı ya da herhangi başka bir belirti oluşursa, daha fazla tüketmeyin ve doktorunuza danışın.

Besin değeri yüksek olan çilekler, hamilelik boyunca tüketmek için güzel bir meyvedir. Ancak, tükettiğiniz çileklerin kalitesine ve büyüklüğüne dikkat etmelisiniz. Şöyle ki çilekler haşere ilacı ve başka ilaçların kalıntısını içerebilir. Tüketilen çilekler bebeklerde doğum kusuru riskini artırabilir. Alerjik reaksiyon da meydana gelebilecek başka bir sorundur. Bu meyveler, bazı hamile kadınlarda böyle alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bazı belirtileri aşağıda verilmiştir:
Cildin kızarması,
Egzama,
Mide bulantısı,
Kusma,
İshal,
Alt karın krampları,
Nefes problemleri,
Ağız boşluğu, ağzın ve dudak gibi yerlerin şişmesi.