Hamilelere Havuç Suyunun Faydaları

Hamilelik boyunca beslenme her kadın için önemlidir, havuç hamile kadınlar için en faydalı yiyeceklerdendir. Hamile kadınlar için havucun ve havuç suyunun faydaları şöyledir;

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Hamilelik döneminde havucun sağlığa en önemli faydası bağışıklık sistemin güçlenmesini sağlayan C vitamini içermesidir. C vitamini enfeksiyonlara karşı vücudun savunma mekanizmasında önemli rol oynar. Bu durum hamilelik döneminde sizi ve bebeği enfeksiyonlardan, soğuk algınlığından, gripten korur.

Hamilelik Döneminde Havuç Göz Sağlığını Korur

Hamilelik döneminde havucun sağlığa yararlardan birisi hem annenin hem de bebeğin göz sağlıklarını korumasıdır. Havuçtaki A vitamini fetüsde gözlerin gelişmesini destekler ve annenin görme yeteneğini korur.

Havuç Antioksidan Deposudur

Havucun çekici portakal rengi beta karoten içermesinden kaynaklanır. Beta karoten vücutta A vitaminini dönüştüren bir A provitaminidir. Bu madde, hamile kadınlarda hem anneyi hem de bebeği kanser yapan ve bebeğin gelişimini engelleyen serbest radikallerden koruyan bir antioksidan görevi görmektedir. Ancak, bu maddenin tüketilmesinde aşırıya kaçmamalıdır. Beta karotenin aşırısı cildin sararmasına yol açan karotenodermiye neden olabilir.

Hamilelikte Havuç Yemek Kansızlığı Önlemeye Yardımcı Olur

Hamilelik döneminde havucun bir diğer sağlığa yararı kansızlık durumunu önlemesidir. Bu durum havucun kırmızı han hücrelerinin oluşumu için gerekli mineral olan demir içermesinden kaynaklanmaktadır. Bunun dışında, havucun C vitamini içermesi hamilelik döneminde demir emilimine yardımcı olup kansızlığı önler. Demir iyi emilirse, kan hücrelerinin oluşumu kolayca sağlanır ve böylece kansızlık durumu gözlemlenemez.

Havuçlar Cenin Büyümesi İçin Kalsiyum İçerir

Hamile kadınlar bebeğin büyümesini destekleyecek olan, kalsiyuma ihtiyaç duyar. Havuçların içeriğindeki kalsiyum, bebeğin kemiklerinin ve dişlerinin büyümesini destekler ve annenin sağlıklı kemik yapısını korur.

Hamilelik Döneminde Havuç Krampları Önler

Hamilelikte krampları önlemek, havucun hamilelik dönemindeki sağlığa yararlarından birisidir. Havucun potasyum içeriği kas kasılma mekanizmasında önemli bir rol oynamaktadır. Potasyum seviyesi yeterliyse, kas kasılmaları kramplar meydana gelmez ve kasın düzgün çalışmasını sağlar.

Havuç Hamilelikte Kabızlığı Önler

Havuç gebelikte kabızlığın önlenmesinde etkili olan besin değeri yüksek lif içerir. Ayrıca bu lif, hamile kadınlarda hamilelik döneminde ideal vücut kilosunda tutan yağı ve kolesterolü kontrol altında tutar.

Havuç Hamilelikte Bebeğin Sinir Sistemi Gelişmesine Yardımcı Olur

Hamilelik döneminde havucun sağlığa yararları, özellikle B6 vitamini ve folik asit B vitamini içermesinden de kaynaklanır. Bu vitaminler, bebeğin beyin ve sinir sistemi gelişmesi için gereklidir ve bebekte nöral tüp defektlerini önler.

Havuç Bebeğin Kemik ve Kıkırdak Oluşumuna Yardımcı Olur

Havuçlar içerdiği manganezden dolayı bebeğin kemik ve kıkırdak oluşumuna yardımcı olur. Manganez, hamilelik döneminde kemik ve kıkırdak gelişimi için çok önemli bir mineraldir. Günde 2mg tüketilmesi gerekmektedir.

Havuç Hamilelikte Yüksek Tansiyonu Önler

Hamilelikte yüksek tansiyonu önlemek havucun gebelere sayısız yararlarından birisidir. Hamilelikteki hipertansiyon hamilelik döneminde kan basıncın yükselmesinden oluşan bir durumdur. Havuç tüketmek hipertansiyonu önler. Çünkü potasyum içerir, bu mineral de kalp kaslarını içeren kas kasılmalarında önemli bir rol oynamaktadır. Kalp kasları istikrarlı bir şekilde çalışırsa, hipertansiyon önlenebilir.

Hamilelik Boyunca Kanseri Önler

Havuç suyu serbest radikallere karşı vücudu koruyan ve antioksidan işlevi gören beta karotenler bakımından zengindir. Beta karoten alımı sayısız kanser riskini özellikle karaciğer kanserini azaltmayla ilişkilidir. İngiliz bilim adamları karaciğer kanseri riskini yüzde 40’dan fazla azaltmak için günde 1.7 mgdan 2.7 mga beta karoten alımını yükseltilmesi gerektiğini bulmuşlardır. Havuç yaklaşık 3 mg beta karoten içermektedir.

Havuç Gecikmiş Hamilelikte Kanamayı Önlemeye Yardımcı Olur

Hamilelik döneminde havucun bir diğer sağlığa yararı, içeriğinde K vitaminin bulunmasıdır. Bildiğimiz gibi, K vitamini kanamayı durdurmada önemli bir rol oynamaktadır. Gecikmiş hamilelikte, K vitamini hamilelik sırasında ve sonrasında durdurulmayan kanamadan anneyi korur. Günde vücut ağırlığı başına 1 mikrogram gerekli olan K vitamini miktarı, günde yaklaşık yarım tabak havuca karşılık gelmektedir.

Hamilelik Döneminde Havuç veya Havuç Suyunun Yan Etkileri
Çiğ havuç ya da havuç suyu şüphesiz çok faydalı besinlerdir. Ancak aşırı tüketimi hamilelikte belirli sorunlara yol açabilir. Neden dikkat edilmesi gerektiği aşağıda verilmiştir:
Havuçta bulunan karoten hazımsızlığının fazlalığı zamanla cilt sarılığına dönüşebilen karotenemiye yol açabilir. Aşırı havuç tüketimi ciltte sararma yapabilir.
Havuçlar A vitamini bakımından zengindirler. A vitaminin fazla tüketilmesi bebeğin büyümesine engelleyebilir.