Hamilelikte El Ayak Yanması

Gebelikte ayak yanması hamilelikte yaşanan hormonal değişim başta olmak üzere pek çok nedenden kaynaklanabilir. Bu makalemizde hamilelikte ayak yanmasına neden olan durumlardan ve çözüm yollarından bahsedeceğiz.

Hamilelikte Ayaklarda, Ellerde Yanma Neden Olur?
Hamilelikte hormonlardaki artış
Stres, depresyon
Vitamin eksikliği (özellikle D, B12 ve B6)
Magnezyum eksikliği
Havanın sıcak olması
Ödem
Gestasyonel diyabet
Elektrolit dengesizliği , özellikle hiponatremi ve hypochlorenemia
Kronik böbrek hastalığı
Lyme hastalığı
Hipotiroidi (düşük tiroid seviyeleri)
Vaskülit (kan damarlarının iltihabı)
Sarkoidoz
HIV / AIDS
Eritromelalji
Metal zehirlenmesi (özellikle kurşun, cıva, arsenik )
Guillain-Barre sendromu
Amiloid polinöropati
Yüksek kan basıncı (hipertansiyon)
İlaçların yan etkileri

Hamilelikte Ayaklarda, Ellerde Yanma Hissi Nasıl Geçer?

Soğuk Su

Ayak yanması için en hızlı ve kolay çözüm ayakları soğuk suda bekletmektir. Soğuk su hızlı bir şekilde ayaklardaki yanmayı giderirken, şişliği de azaltmaya yardımcı olacaktır. Küçük bir leğene soğuk su koyun ve gün boyunca ara ara tekrarlayabilirsiniz. Not: bağışıklık sisteminiz zayıfsa soğuk su hasta olmanıza neden olabileceğinden, çok sık bu yöntemi uygulamayın.

Epsom Tuzu

İngiliz tuzu olarak da bilinen ingiliz tuzu ağrı ve şişliğe kısa sürede çözüm olabilir. Bu tuz sinir aktivitesini uyaran ve onarımını yapan magnezyum sülfattan oluşur. Fakat diyabet ve yüksek tansiyon nedeniyle meydana gelen ayak yanmasında ingiliz tuzu kullanmanız tavsiye edilmez. Küçük bir leğene yarım su bardağı ingiliz tuzu koyun içine ılık ekleyip iyice karıştırın. Ayaklarınızı bu suda 10-15 dk bekletin. Gerektikçe bu uygulamaya devam edin.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi ayaklarda yanma hissini hafifletmeye yardımcı olmak için harika bir yoldur. Elma sirkesi pH düzeyini dengeleyerek vücudunuzun tekrar sağlıklı hale gelmesini sağlar. Küçük bir kap veya leğeni ılık suyla doldurup içine 2 yemek kaşığı elma sirkesi katın. Günde 20 dk boyunca ayaklarınızı bu suda bekletin.

Vitamin Eksikliğini Giderin

Gebelikte ayak yanmasının vitamin eksikliğinden kaynaklandığını düşünüyorsanız, doktora başvurup vitamin testi yaptırın ve eksik olan bu vitamini doğal yollardan temin etmeye çalışın. Niasin olarak da bilinen B3 vitamini, kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olur, sinirleri güçlendirir ve rahatlatır. B3 vitamini ayrıca ayaklarda yanma hissine de şifa olur. Vücudunuza ihtiyacı olan B3 vitaminini karşılamak için bütün tahıl ürünleri, süt, yoğurt, yeşil sebzeler, fasulye çeşitleri, bezelye, yer fıstığı ve yumurta sarısı yiyin.

Egzersiz Yapın

Vücudunuzdaki kan dolaşımını iyileştirmek ve ayak yanması gibi sinir sistemi problemlerini önlemek için fiziksel olarak aktif kalmak, spor yapmak önemlidir. Ayaklarda yanma hissi olduğunda, çıplak ayakla çimde veya kumda gezinin.

Zeytinyağı İle Masaj Yapın

Ayaklarınıza zeytinyağı ile nazikçe masaj yapmak, ayakların yanmasıyla ilgili rahatsızlığı gidermek için harika bir yoldur. Masaj rahatlatıcı bir etkiye sahiptir ve ayaklardaki kan dolaşımını artırmaya yardımcı olur.
Ayaklarınıza zeytinyağı sürün
En az 10 dakika boyunca parmaklarınızla nazikçe masaj yapın.
Yatmadan önce ve sabahın erken saatlerinde buna devam edin.

Zerdeçal

Zerdeçal, vücudunuzdaki kan akışını ve dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olan, önemli miktarda, cucumin adlı maddeden içerir. Ayrıca, zerdeçal, ayaklardaki ağrıyı yanı sıra yanma hissini de azaltmaya yardımcı olan anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

İki çorba kaşığı zerdeçala biraz su katıp macun hazırlayın. Bunu ayaklarınıza günde 1-2 kez sürün. Ancak zerdeçal aynı kına gibi ayaklarınızda lekelenme yapabilir.

Gebelikte Ayak Yanması Diğer Çözümler
Ayaklara kolonya dökmek ardından kalın olmayan bir çorap giymek
Ayakların altına ıslak bez koymak
Günde 2-2,5 lt su için
Küçük pet şişelere su koyup buzlukta dondurun, ardından ayaklarınızın altına koyun.