Hamileyim Böbreğim Ağrıyor, Neden Olur Ne Yapayım?

Böbrekler, karnın içinde, sırtın orta kısmına yakın bir yerde bulunan, fasulye şeklindeki organlardır. Vücut sıvılarının dengesini korumak, kanın filtrelenmesinde ve toksinlerin vücuttan idrar şeklinde yok edilmesinde hayati bir rol oynarlar. Böbrekler ayrıca, sodyum ve potasyum gibi elektrolit konsantrasyonlarının izlenmesinde ve böylece vücuttaki asit-baz dengesinin korunmasında yardımcı olurlar. Böbreğin ana işlevi, vücuttan zehirli atıkları ve fazla suyu atmak, idrar üretmektir. Böbrekler ayrıca kan basıncını uygun seviyede tutmaya yardımcı olan kırmızı kan hücrelerinin üretimine katkıda bulunan maddeler üretirler. Hamilelikte böbrek ağrısı sık karşılaşılan bir durumdur. Şayet enfeksiyon gibi ciddi bir nedenden kaynaklanıyorsa bebeğe zarar verip düşüğe yol açabilir.

Hamilelikte Böbrek Ağrısı Neden Olur?

İdrar Yolu Enfeksiyonu

İdrar yolu enfeksiyonu (İYE), hamilelik sırasında görülen böbrek ağrısının altındaki temel nedenlerden biridir. Aynı zamanda mesane enfeksiyonu olarak da adlandırılan idrar yolu enfeksiyonu, 6-24. hafta arasında birçok gebeyi etkilemektedir. Gebeler, idrar yolunda meydana gelen çeşitli değişiklikler nedeniyle böyle bir enfeksiyona karşı duyarlı hale gelirler. Bir kadının hamileliği ilerledikçe, rahmi büyür. Rahmin bu büyüyen boyutu bazen idrarın mesaneden geçmesini zorlaştırarak bakteriyel enfeksiyona yol açabilir. Gebelikte idrar yolu enfeksiyonunun tedavisi için antibiyotik verilir.

Böbrek Enfeksiyonu

İdrar yolu enfeksiyonu zamanında tedavi edilmezse, piyelonefrit olarak da bilinen böbrek enfeksiyonunun gelişmesine yol açabilir. Böbrek enfeksiyonu nedeniyle hamilelik sırasında şiddetli böbrek ağrısı görülebilir. Bu rahatsızlık antibiyotiklerle tedavi edilebilir.

Böbrek Taşı

Böbrekler vücudumuzdan gelen ve daha sonra idrar şeklinde vücuttan atılan, atık maddeleri temizleyen filtreleme organlarıdır. İdrarda bulunan mineraller ve asitler böbrekler içinde kristalleştiğinde ve biriktiklerinde taş veya taş gibi sert kütleler gelişir. Taşlar küçükse, idrar yolundan kolayca geçebilir ve rahatsızlık vermeden vücuttan atılabilir. Ancak, büyük taşlar idrar yolunun içine sıkışabilir ve şiddetli ağrı da dahil olmak üzere birçok belirti görülebilir

Böbrek Kanseri

Böbrek kanseri, bir veya her iki böbrekte hücrelerin kontrolsüzce büyümesi ile gerçekleşir ve böbrek kortikal tümörü olarak adlandırılan bir kitle oluşturduğunda başlar. Hamilelik sırasında bu da böbrek ağrısına neden olabilir.

Hamilelikte Böbrek Ağrısı Nasıl Geçer?

Bol Sıvı Tüketin

Böbrek ağrısını hafifletmek için en etkili yöntem budur. Sıvı tüketimi, böbreği temiz ve sağlıklı tutarak, böbreklerden bakterileri, atık ve toksik ürünleri temizlemeye yardımcı olur. Her gün en az 8 ila 10 bardak su için. Bolca su içerek, bakterilerin büyümesini ve çoğalmasını önleyerek, böbrekte sürekli bir su akışı sağlayabilirsiniz.

Sıcak Su Torbası Kullanın

Ağrıyı azaltmak için ağrı bölgesine sıcak su torbası veya sıcak bir bez uygulanabilir. Isı, kan akışını iyileştirir ve her ikisi de sinir hissini azaltarak ağrıyı hafifletir. Ağrınız kas spazmından kaynaklanıyorsa, ısı daha çok faydalı olur.

Yoğurt Tüketin

Antioksidan ve probiyotik içeren yoğurt, böbrek enfeksiyonunun tedavisine yardımcı olur ve tekrar etmesini engeller. Yoğurttaki canlı bakteriler, bakterilerin idrar yolunun epitel hücrelerine yapışmasını engeller. Yoğurt ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Bunun için günlük 2 ila 3 kâse sade yoğurt tüketin. Ayrıca, elma gibi meyvelerden ekleyerek lezzetli bir smoothie hazırlayabilir ve günde 1 veya 2 kez içebilirsiniz.

İlaç Kullanımı

İdrar yolu enfeksiyonu varsa antibiyotik kullanmalıdır. Böbrek taşları durgun idrarın böbreklerde birikmesine neden olabilir, bu da bakteriyel büyümeye ve enfeksiyona neden olabilir. Bu durumda doktorunuz size bir antibiyotik verecektir. Bu tip enfeksiyonlarda en çok kullanılan antibiyotikler Trimethoprim, Nitrofurantoin, Ciprofloxacin ve Cefalexin’dir. Hafif ila orta dereceli enfeksiyon, erkeklerde ortalama 10 günde tedavi edilirken, kadınlarda ortalama 3 günde tedavi edilmelidir.Daha iyi hissetmeye başlasanız ve belirtileriniz kaybolsa bile, antibiyotikleri doktorunuzun yazdığı süre boyunca kullanmaya devam edin.

Kızılcık Suyu

Kızılcık suyunu düzenli olarak tüketin. Kızılcık suyu, böbrek ve idrar yolu enfeksiyonları için inanılmaz bir doğal ilaçtır. Bakterilerin çoğalmasını ve kolonileşmesini önleyerek, bunların sekiz saati içinde hareket etmeye başlamasını sağlar. Aynı zamanda, struvit ve brushit denilen böbrek taşlarının atılmasına yardımcı olur.

Sarımsak Tüketin

Sarımsağın doğal antibiyotik özellikleri de böbrek enfeksiyonunun iyileşmesine yardımcı olur. Ayrıca, böbreklerin vücuttan zararlı toksinleri ve mikroorganizmaları temizlemesine yardımcı olur.

Böbrek enfeksiyonu için aç karnına günde 3 diş sarımsak çiğneyin. Bolca dinlenin. Yatak istirahati de ağrının azaltılmasında yardımcı olur. Ağrınız böbrek taşı veya böbrek hasarı nedeniyle oluşursa, aşırı hareket veya egzersiz böbreğinizin kanamasına neden olabilir.

Elma Tüketin

Elma lif ve anti-inflamatuar özellikleri bakımından zengindir ve böbrek enfeksiyonlarını tedavi etmeye yardımcı olurlar. Elma, zararlı bakterilerin büyümesini önlemek için idrarı doğada daha asitli halde tutar. Bu meyvenin düzenli tüketimi, böbrek ile ilgili problemleri azaltabilir. Böbreklerinizin düzgün çalışmasını sağlamak için her gün bir elma tüketin.