Hamilelikte Göğüs Büyümesi,Şişmesi , Memede Hassasiyet Nedenleri

Gebeliğin ilk belirtileri arasında adet görmemek vardır. Ancak bu durum her zaman geçerli olmaz çünkü gebe birçok kadın adet görmesi kesilmeden önce göğüs hassasiyeti ve göğüs şişliği yaşar. Bu da bu durumu gebeliğin ilk belirtilerinden yapar. Gebelik döneminde yumurta döllendikten sonra vücut östrojen, progesteron ve prolaktin olarak adlandırılan gebelik hormonlarını üretmeye başlar ve bu hormonlar da göğüsteki süt dokularını canlandırarak doğacak çocuk için hazırlar. Bütün bu sebeplerdendir ki göğüs şişmeye, hassaslaşmaya başlar.

Göğsün en büyük görevi doğum sonrası bebeği beslemektir. Bu sebeptendir ki; göğüs gebelik süresi boyunca vücut tarafından zamanla bebeği beslemeye hazırlanır. Gebelik süresinde; süt üreten hücreler ve süt borusu şekillenir. Bu da göğüsün büyümesine sebep olur.

Göğüs hassasiyeti ve şişlik genellikle gebeliğin 4 ila 5. haftalarında başlar. Bu dönem anne için çok zorlu geçer çünkü göğüslerde yoğun ağrı ve şişlikler yaşanır. Bunları da özellikle de göğüs uçlarında kaşıntı hissi takip eder ve göğüs uçlarının rengi koyulaşır. Göğüs ve göğüs uçları hassas olmaya başlar ve yanma hissine sebep olur.Bunların dışında; bu süre zarfında göğüsün büyümesi sonucunda eskiden kullanılan sütyen bedenleri de uymaz.

Gebelik süresinde; vücudun bebeğin gelişimi için hazırlaması doğal bir süreçtir. Bu, farklı hormonal seviyelerde hızlı bir değişime, özellikle de göğüs şişmesi ile sonuçlanan östrojen seviyesinde dengesizliklere yol açar. Östrojen ve progesteron hormonları gebe bir kadının normal insanlara oranla 8 kat daha fazla ürettiği iki hormon olması sebebiyle bu değişimlerde önemli rol oynar. Gebeliğin 6.ayına kadar hormon seviyeleri ve göğüsteki şişlikler normale dönmeye başlar. Ancak genellikle göğüslerdeki şişlik ve hassasiyet hamilelik boyunca devam eder.

Gebelik süresinde, östrojen hormonu süt bezleri ve borusunun gelişimine yardımcı olarak göğsü emzirmeye hazırlar. Bu da göğüste rahatsızlığa yol açar ki bu durum göğüsün büyümesi ve göğüs uçlarının genişlemesi ile sonuçlanır. Vücuttaki yüksek östrojen seviyesi kan dolaşımını arttırarak kanın göğüslere kaçmasına ve baskıya karşı daha hassas olmasına neden olur.

Gebelik süresi boyunca vücuttaki progesteron hormonu seviyesi artar. Progesteronun işlevi ise rahmi bebek için daha uygun ortam haline getirmektir. Progesteron aynı zamanda süt bez ve dokularını da canlandırıp göğüste şişliğe sebep olabilir.

Hamilelikte Göğüs Büyümesi Cinsiyet İlişkisi Nasıldır?

Hamile kadınların tecrübeleri gösteriyor ki gebelikte daha ilk haftalarda göğüslerde şişme, hassasiyet ve büyüme yaşanması hamile kadının kız bebek beklediğinize işaret ediyor.

Hamilelikte Göğüslerde Şişme Ağrısı Nasıl Geçer?

Göğüslerinizi Lahana İle Sarın

Göğsünüze lahana sararak gebelik döneminde yaşanan göğüs ağrılarınızı geçirebilirsiniz. Bir lahananın yapraklarını ayırarak ve 3-5 dakika kaynatın. Ardından bir yaprağı alın ve göğsünüze sarın. Ağrıları geçirmek için bunu günde 2 defa uygulayın.

Soğuk Kompres

Hamilelikte göğüs ağrılarından kurtulmak için bir diğer yol ise soğuk kompres uygulamaktır. Soğuk hissi; şişlik ve ağrıyı azalttığı gibi göğüs alanını da uyuşturur.
Birkaç tane buzu alarak bir poşet içine koyun ve bu poşeti de temiz bir havluya sarın.
Bunu her göğsünüze 10 dakika kadar bekletin.
Daha iyi hissedinceye kadar bu uygulamayı birkaç kez tekrarlayın.Şişliği ve hassasiyeti azaltmak için göğüs bölgenize sıcak su torbası da tutabilirsiniz.

E Vitamini

E vitamini gebelikte göğüs ağrılarını geçirmek için çok faydalıdır. Vücuttaki hormon değişikliklerini düzenleyerek göğüsteki ağrı ve diğer belirtileri azaltmaya yardımcı olur.

Ayçiçeği çekirdeği, badem, zeytinyağı, ıspanak, avokado, şalgam, pancar ve hardal gibi E vitamini açısından zengin besinler tüketin.

Ayrıca, doktorunuza danışıp eczaneden alacağınız E vitamini ile göğüslerinize E vitamini yağıyla hafifçe günde birkaç kez masaj yapabilirsiniz.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi göğüsteki ağrılarla mücadelede çok faydalıdır. Vücuttaki zararlı maddelerin atılamasına yardımcı olur, ödemi atar ve hormonları düzenler. Göğüsteki ağrı ve hassasiyeti azaltmaya yardımcı olur.
2 tatlı kaşığı elma sirkesini 1 bardak su içine katın.
İçine biraz bal katın ve karıştırın.
Bu karışımı günlük olarak tüketin.

Ilık Duş Alın

Ilık su göğüste yaşanan ağrı ve tahrişi azaltır. Duştayken ılık su altında durmak göğsünüzdeki ağrıyı arttırabilir çünkü su göğsü daha da zorlayacaktır. Ancak bununla birlikte, banyo küvetini ılık suyla doldurabilir ve içine girerek ağrının geçmesini sağlayabilirsiniz.