Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu

Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu (sistit) gebelerin sık karşılaştığı sağlık sorunlarındandır. Bu enfeksiyon idrar yolunuza bakterilerin bulaşmasını sonucu ortaya çıkar. İdrar yolu enfeksiyonu olduğunuzda, idrar yaparken yanma hissi, sık sık tuvalete gitme, az idrar çıkışı olsa da sürekli idrar yapma isteği, bulanık ve kokulu idrar, alt karın ağrısı ve rahatsızlığı, mide bulantısı ve kusma gibi çeşitli belirtiler yaşarsınız.

İdrar yolu enfeksiyonunu hemen tedavi etmek büyük önem taşır. Tedavi edilmeyen idrar yolu enfeksiyonu, böbrek enfeksiyonuna, erken doğuma ve bebeğin düşük kilo ile doğmasına yol açabilir.

Gebelikte idrar yolu enfeksiyonu geçirdiğinizde doktor size antibiyotik reçete eder. Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonunu iyileştirmek için kullanılan antibiyotiklerin çoğu güvenlidir ve sebep olan bakteriyi öldürmede başarılıdır.

Bu antibiyotiklerin yanı sıra evde uygulayabileceğiniz birçok yöntem de bu sorunun yol açtığı rahatsızlığı giderebilir ve daha hızlı iyileşmeye yardımcı olabilirsiniz.

Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri

İdrar yaparken ağrı yanma hissi

Sık idrara çıkma

Alt karın ağrısı

Mide bulantısı

Kusma

Kesik kesik idrar yapma

Halsizlik

İştahsızlık

İdrar yaparken zorlanma

Bulanık renk ve kokulu idrar

Pelvik bölgesinde alt sırt bölgesinde ağrı

Yüksek ateş

Gebelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu Evde Nasıl Geçer?

Sıcak Kompres

Karın altındaki kasık çevresine sıcak kompres uygulamak mesane basıncını en aza indirmeye yardımcı olur ve enfeksiyonun neden olduğu ağrıdan kurtulmanızı sağlar. Sıcak kompres ayrıca iltihabı da azaltır ve enfeksiyona yol açan bakterilerin büyümesini önlemeye de yardımcı olur.
Sıcak su torbasını ince bir bezle sarıp karın alt bölgenize 5 dk boyunca tutun. 5 dk ara verip uygulamaya devam edin. 20 dk dan fazla bu işleme devam etmeyin.
Sıcak su torbanız yoksa temiz bir bezi ütüleyip ısıtarak bunu kullanabilirsiniz.

Bol Su İçin

Gebelikte idrar yolu enfeksiyonun geçmesi için yapabileceğiniz en önemli şey bol su içmektir. Her gün en az sekiz ila 10 bardak su içmeye çalışın. Bol su içmek idrara çıkma sıklığınızı artırıp enfeksiyonun daha hızlı geçmesini sağlar.

Su ile birlikte, meyve ve sebze suları tüketerek de enfeksiyona karşı savaşmak için gerekli vitamin ve mineralleri temin edebilirsiniz.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi, enzim, potasyum ve yararlı mineraller açısından zengin bir kaynak olması sayesinde gebelikte idrar yoluna enfeksiyona neden olan bakterilerin çoğalmasını veya büyümesini engeller. Bir bardak suya iki çorba kaşığı elma sirkesi ekleyin. Ayrıca limon suyu ekleyebilir ve balla tatlandırabilirsiniz. İyice karıştırın.

Bunu birkaç gün boyunca günde iki kez için.

Kızılcık suyu

Kızılcık suyu idrar yolu enfeksiyonunu tedavi eden en etkili doğal yöntemlerdendir.Kızılcıkta bulunan proantosiyanidin gibi bazı bileşikler, bakterilerin üretranın duvarlarına ulaşmasını ve idrar yolunda enfeksiyona neden olmasını engeller. Kızılcık suyu ayrıca doğal antibiyotiklerdendir.Yarım su bardağı kızılcıkla yarım su bardağı elma suyunu karıştırıp günde 1-2 kez bunu için.

Yabanmersini

Yabanmersininin idrar yolu enfeksiyonuna yol açan bakterileri önleyici özellikleri vardır.

Yabanmersinleri, C vitamini, beta karoten, potasyum, folik asit, antioksidanlar ile doludur ve bunların hepsi bebeğinizin sağlıklı bir cilde ve güçlü bir bağışıklık sistemini kavuşmasına yardım eder.
Taze yabanmersinlerini, sabahları kahvaltınıza ekleyin.
Ayrıca günde 2 defa taze sıkılmış yabanmersini suyu için.

İyi Tuvalet Alışkanlıkları Edinin

İyi tuvalet alışkanlıkları da idrar yolu enfeksiyonunu önlemede büyük bir rol oynar. Ayrıca cinsel ilişki öncesinde ve sonrasında idrar yapmak da önemlidir.

Eğer hamile iseniz ve idrar yolu enfeksiyonu iseniz 5 dakikada bir tuvalete gitmek zorunda kalabilirsiniz. Ne kadar can sıkıcı bir durum olsada hiçbir zaman idrarınızı tutmamalısınız. Tuvalete gitme ihtiyacı hissettiğiniz anda hemen yapmalısınız.

Sert sabunlar veya vücut yıkama şampuanları gibi ürünleri genital bölgenize uygulamayın. Bunlar genital bölgenizde hassas alanların tahriş olmasına sebep olabilir.

Nefes aldırabilecek bir kumaş olan pamuk gibi bir malzemeden yapılmış bir iç çamaşırı giyin. Bu genital bölgenizin kuru olmasını sağlayacaktır ve bu sayede bakteri üremesini önleyecektir.