Hamileyim Maden Suyu ve Soda İçebilir miyim?

Gebelik, bir kadının hayatında yaşayabileceği en harika deneyimlerden biridir. Hamilelikte doğru beslenmek, faydalı gıdalar tüketmek hem annenin hem de bebeğin sağlığı için çok mühimdir. Annenin yedikleri, içtikleri gıdaları bebek kordonu yoluyla bebeğe ulaşır, bebeğin büyüme ve gelişmesinde önemli rol oynarlar. Anne adaylarının en çok merak ettikleri hususlardan biri de gebelikte maden suyu, soda içmenin güvenli olup olmadığıdır. Makalemizde bu konular hakkında bilgiler vereceğiz;

Sual: Hamileyim. Hamileyken maden suyu içebilir miyim?

Kadın Hastalıkları ve Doğum İlhami Atılgan’ın cevabı: (Hamilelikte maden suyu içilebilir. Maden suyu (soda) içilmesinde sakınca yoktur )

Hamilelikte Diyetisyen Ve Beslenme Uzmanı Turgay Köse’nin cevabı: (Maden suyunun bilinen hiçbir zararı olmayıp, aksine vücuda sayısız yararları vardır.Hamilelik, beslenmenin daha da ön plana çıktığı fizyolojik bir dönemdir. İnsan vücudu bebeği besleyebilmek ve gelişmesini sağlamak için normalden daha fazla besin, sıvı, vitamin ve minerale ihtiyaç duyar. Bu katkıyı doğal yoldan sağlayabilmek için, hamilelikte düzenli olarak maden suyu tüketimi tavsiye edilmektedir.)

Sual: Merhaba; 9 haftalık hamileyim midemde şiskinlik hissediyorum ve kabızlık çekiyorum.Hamilelikte maden suyu içmenin bebeğe zararı oluyor mu?

CEVAP

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Filiz Ak’ın cevabı: (Hayır hiçbir zararı yok aksine pek çok faydası var. )

Hamilelikte Maden Suyunun Sodanın Hamile Kadına Ve Bebeğe Faydaları

Hamilelikte tansiyon yükselmesi gebelikte sık karşılaşılan bir sorundur. Maden suyu, soda magnezyum içeriği sayesinde kan basıncı seviyesinin normal ölçülerde tutup yükselmesini yani tansiyonun çıkmasını önler.

LDL kötü kolesterol anlamına gelir. Maden suyunda bulunan potasyum ve magnezyum gibi mineraller hamile kadının kötü kolesterolü düşürüp iyi kolesterolü artırır.

Maden suyu, soda sülfat mineralinin önemli bir kaynağı olarak sindirime yardımcı olur. Düşük sülfat seviyeleri sindirim sisteminin yavaş çalışmasına, hatta şişkinlik, kabızlık veya ishal gibi mide bağırsak sorunlarına neden olabilir. Hamilelikte düzenli maden suyu içmek sindirim sisteminin çalışmasını destekleyip gebe kadını şişkinlik, kabızlık vb sağlık sorunlarından korur.

Magnezyum bakımından zengin olan maden suyu ve soda hamilelikte kas fonksiyonlarında da önemli rol oynar. Çünkü magnezyum vücudumuz için önemli bir mineraldir, çünkü kasların rahatlamasına ve düzgün şekilde kasılmasına izin verir. Kas ağrıları ve krampları, magnezyum eksikliğinin belirtilerinden biridir. Hamilelikte maden suyu içmeye devam ederek kramplardan, kas ağrılarından korunabilirsiniz.

Maden suyu kemik erimesini önler. Litresinde 300 mg’dan fazla kalsiyum bulunan maden suyu, hem annenin hem de bebeğin kemik sağlığının korumasında çok etkili rol oynar.

Hamilelik sürecinde diş çürümesi riski normal zamanlardan çok daha fazladır. Maden suyu yüksek florir içeriği sayesinde gebe kadını diş kaybı, diş çürümesi ve diş hastalıklarından korur.

Maden suyu hazmı kolaylaştırır, hamilelikte kabızlığı önler; Maden suyu hazmı kolaylaştıran sülfat bakımından da zengin bir kaynaktır.

Hamilelikte maden suyu içmek bebeğe zarar vermez aksine içeriğindeki kalsiyum ve mineraller de bebeğiniz için faydalı olacaktır.

Hamilelikte Maden Suyu Ve Soda Ne Zaman ve Ne Kadar İçilmeli?

Hamilelikte maden suyu ve soda ne zaman ve ne kadar içilmeli? sorusuna Kadın Doğum Doktoru Meryem Uslu’nun verdiği cevap; Günde 1-2 şişe içilebilir.