Kahverengi Akıntı, Adet Kanaması Leke Hamilelik Belirtisimi?

Kahverengi Akıntı, Adet Kanaması Leke Hamilelik Belirtisimi?

Hamilelik, vücut üzerinde büyük bir basınç oluşturur. Fetüs büyüdükçe, gebe kadının kasları, eklemleri ve organları üzerine baskı artar ve bunun sonucunda bir çok kadında kramplar, ağrılar ve kahverengi de dahil olmak üzere çeşitli renklerde akıntılar görülmeye başlar. Gebelik sırasında kahverengi akıntı, leke yahut kanla karşılaşmak anne adayını endişeye sevk etse de özellikle ilk 3 ayda kahverengi akıntı çok sık karşılaşılan bir durumdur.

Özellikle gebelikte ilk aylarda gelen kahverengi akıntı serviks bölgedeki sıkışmış eski kandan kaynaklanır. İşte hamilelikte kahverengi akıntının, lekenin, kanamanın diğer nedenleri şunlardır;

Fetüsle ilgili durumlar

Fetüsün çeşitli nedenlerden zarar görmesi, düşük yaşama, kürtaj da kahverengi akıntıya, lekeye veya kanamaya neden olabilir.

Missed abortion (“beklenen ama gerçekleşmeyen” düşük)

Missed abortion yani ölü fetüs, fetüsün anne karnında ölmesi fakat rahime tutunmaya devam etmesine denir. Bu durum kahverengi akıntı, lekelenme, kanama ve karın ağrısı gibi belirtilere yol açabilir.

Cinsel ilişki

Hamilelikte serviks bölgeniz extra hassas ve duyarlı hale geldiğinden daha önce gerçekleştirdiğiniz cinsel ilişki dahil serviks alanla ilgili tüm faaliyetler, bu bölgede tahrişe neden olabilir. Serviks bölgedeki tahribat sonucunda ise hafif ağrı eşliğinde kahverengi akıntı, leke yahut kanama görülebilir.

Dış gebelik

Dış gebelik embriyonun rahim yerine fallop tüplerine tutunmasıyla meydana gelir.Ektopik gebelik olarak da bilinen dış gebelik kahverengi akıntı, lekelenme hatta bazen de kanama şeklinde belirti verebilir. Bu tür gebeliğin diğer semptomları karın bölgesinde şiddetli ağrı ve kramptır.

Gestasyonel trofoblastik hastalıklar:

Gestasyonel trofoblastik hastalıklar mol gebeliği olarak da bilinir. Molar gebelikte ise fetüs yerine rahim içinde anormal doku büyümesi gerçekleşir. Molar gebeliğin olası bir belirtisi de kahverengi leke, akıntı ve kahverengi kanamadır.

İmplantasyon kanaması

Sperm, yumurta ile döllendikten sonra embriyoya dönüşür. Döllenmiş yumurta rahime doğru hareket eder, rahim zarının içine yerleşir. Bazı durumlarda embriyonun rahim duvarına tutunması kahverengi akıntı, leke veya kanama gibi belirti verebilir.

Doğum sancısı

Doğum sancısı başladıktan sonra öncelikle vajinal kanama, ardından kahverengi vajinal akıntı şeklinde semptomlarla karşılaşabilirsiniz. Bazen de doğum başlamadan bir kaç gün veya bir kaç hafta önce kahverengi akıntı, kanama veya lekelenme görülebilir.

Servikal veya vajinal enfeksiyon

Verruca Virüsü gibi enfeksiyonlar, vajinal bölgeyi etkiler ve yanma, kaşıntı, kahverengi leke, kahverengi akıntı ve kanama gibi semptomlara yol açabilir.

Gebelik kahverengi akıntının, lekenin, kanamanın diğer nedenleri
Vajinit ve servisit gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar
Vajina veya serviks bölgeye alınan darbe
Vajina kanseri
Servikal polip

Hamilelikte kahverengi akıntı neden olur? Uzman doktorlar cevaplıyor

Sual: 36 haftalık hamileyim.2 gündür koyu kahverengi geliyor, acaba bu neden kaynaklanmakta?

Cevap Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Sevim Turhan’ın cevabı; (Rahim kasılması ve ağrı nedeniyle rahim ağzı açılmış olabilir, jinekoloğa gidip muayene olmalısınız.)

Sual:6 haftalık gebeyim. Hamile olduğumu öğrendiğimden beri 2 haftadır kahverengi leke oluyor. Bu akıntı neyin nesi?

Cevap Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Dilek Küpelioğlu’nun cevabı; (Kahverengi lekelenmeler düşük tehlikesine işaret ediyor. İstirahat edin ve ilişkiye girmekten kaçının. Lekeler artarsa ilaç verilir, endişe etmeyin ve biran önce doktora başvurun.)

Sual: 3 haftalık hamileyim kahverengi akıntım var bu normal midir?

CEVAP Kadın Doğum Uzmanı Dr. Ertuğrul Akdaş’ın cevabı: (Yakın takip edilirse iyi olur. Bazı gebeliklerde yerleşme döneminde lekelenme olabilir.)

Hamilelikte kahverengi akıntı ile karşılaşınca mutlaka bir Kadın Doğum Uzmanı doktora başvurmalısınız.