Hamilelikte Akıntı Olurmu, Normal mi, Hamilelik Belirtisi midir?

Hamilelikte Akıntı Olurmu, Normal mi, Hamilelik Belirtisi midir?

Gebelik boyunca artan östrojen hormonunun etkisiyle kadın vücudunda pek çok değişiklik meydana gelir. Bunlardan biri de vajinal akıntı da izlenir. Burada önemli olan vajinadan gelen akıntınızda fark ettiğiniz değişimin normal olup olmadığını değerlendirmek, gerektiğinde doktorunuza başvurmak olmalıdır. Gebelikte akıntı ile ilgili Kadın Doğum Uzmanı Dr. Banu Çiftçi şu bilgileri veriyor;

Gebelikte normal vajinal akıntı ne renktir, kokulu olabilir mi?

Hamilelikte vajinanızdan gelen vajinal akıntı, ince, beyaz yahut şeffaf renk ve hatta hafif kokulu olabilir. Bu durum normal gebelik dönemi için normal kabul edilir, endişe etmenizi gerektirmez.

Gebelikte vajinal akıntı durumunda yapmamanız gerekenler nelerdir?

Tampon kullanmayın

Kozmetikçilerde, eczanelerde satılan vajinal duşları satın alıp kullanmayın( bu duş vajinanın bakteri dengesini bozarak enfeksiyona zemin hazırlayabilir)

Doğal akıntıyı enfeksiyon zannedip, kendi başınıza tedaviye çalışma hatasında bulunmayın

Gebelikte akıntı için yapmanız gerekenler

Marketlerde satılan pamuklu günlük pedler kullanabilirsiniz

Kötü kokulu, kaşıntıya neden olan anormal bir akıntıyla karşılaşınca mutlaka doktora başvurun.

Anormal vajinal akıntı nedir?

Vajinadan gelen akıntınız yeşil sarımtırak renkteyse, keskin kötü kokuluysa, kızarıklık ve kaşıntıya neden oluyor bu gibi durumlar vajinal enfeksiyona işaret edebilir. Gebelikteki vajinal enfeksiyonlardan en yaygını mantar enfeksiyonudur ve tedavisi kolaydır. Diğer enfeksiyonlar ise cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardır.

Hamilelikte akıntı için doktora gitmeli miyim?

Gebelikte akıntınız yukarıda bildirdiğimiz gibi anormal ölçülerde ise mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Asla kendi kendinize tanı koyup, tedaviye kalkışmayın.

Hamileyim, gebelikte akıntı ne zaman başlar?

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Kağan Kocatepe cevaplıyor; (Vajinal akıntı hamileliğin her döneminde olabilen bir durumdur. Beyaz, kokusuz ve günlük bir pedi geçmeyen bir akıntı, anne adaylarının hemen hepsinde vardır.)

Hamilelikte akıntı ne zaman başlar, ne tür akıntılar normal kabul edilir?

Kadın Doğum Uzmanı Prof Dr. Mete Güngör bu hususta şu bilgileri veriyor; Hamilelik döneminde özellikle ilk 6-8 hafta içinde hormonların önemli miktarda değişmesi nedeniyle hamile kadındaki rahim ağzı bezlerden çok yoğun akıntı gelmeye başlar. Dolayısıla gebeler şaşırabilirler neden bu kadar çok akıntım geliyor diye. Aslında bu durum tamamen fizyolojik, gebeliğin getirdiği bir akıntıdır. Ped kullanmayı gerektirecek kadar akıntı gelebilir, bunu normal kabul ederiz. Ancak mantar enfeksiyonu gebelikte sık görülebildiğinden şayet akıntıyla beraber kaşıntı, tahriş, koku varsa mutlaka doktora başvurulmalıdır.