Yeşil Çay Hamilelere Zararlımı? Uzman Doktorlar Cevaplıyor

Yeşil Çay Hamilelere Zararlımı? Uzman Doktorlar Cevaplıyor

Hamile bir kadın hamile olmayan kadından daha fazla suya veya sıvıya ihtiyaç duyar. Bunun nedeni, suyun, sıvı besinlerin bebeğin içinde yaşadığı plasentayı ve amniotik sıvıyı oluşturmaya yardımcı olmasıdır. Hamile kadınlar günde 8 ila 12 bardak arası su içmelidir. Gebelerde vücudun susuz kalması erken doğum, düşük gibi çeşitli komplikasyonlara yol açabilir. Peki en sevilen sıvı içeceklerden olan yeşil çay gebelikte güvenli midir? İşte Kadın Doğum Uzmanı doktorların cevapları;

Sual: Hamilelikte yeşil çay içilip içilemeyeceğini öğrenmek istiyorum. Günlük bir fincan yeşil çayın bebek veya anne üzerinde olumsuz bir etkisi var mıdır?

CEVAP

Beslenme Uzmanı Ve Diyetisyen Sernaz Çakır Ercil’in cevabı:(Yeşil çay kafein oranı yüksek olduğundan hamilelik süresinde kullanılması önerilmez. Siyah çayı ise açık ve limonlu olarak günde 2-3 bardak tüketebilirsiniz)

Sual: Hamileler yeşil çay içebilir mi?

CEVAP

Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Arda Saygılı’nın cevabı: (Anne adayları hamilelik döneminde yeşil çay içmemelidir, çünkü yeşil çay içmek bebeğin kalbinin açıklığını kapatıp, hayatını tehlikeye sokuyor. Yeşil çay içmek, anne karnında duktusu kapatıp anne karnındaki bebeğin yaşamını tehdit ediyor. Çünkü yeşil çayda, antienflamatuar maddeler var. Aşırı üzüm suyu içmenin de benzer etkisi var.)

Sual: Hamileyim, yeşil çay içebilir miyim?

CEVAP

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Alper Mumcu’nun cevabı: (Bazı çalışmalar yeşil çayın özellikle gebeliğin ilk 3 ayında fazla miktarda tüketilmesi halinde bebeğin gelişimi için zararlı olabileceğini ileri sürüyor. Gebe kalmaya çalışırken ve gebeliğin ilk üç ayında fazla miktarda yeşil çay tüketiminden kaçınmak gerekir. Bugün için kabul edilen görüş günde 1-2 bardak yeşil çay içmenin hiçbir zararı olmadığı ancak gebe kalmak isteyenlerin çay tüketimini günde 2 bardak ile sınırlamaları gerektiğidir.)

Sual: Hamileyim günde 1-2 bardak yeşil çay içebilir miyim?

CEVAP

Beslenme Uzmanı Ve Diyetisyen Ferin Batman’ın cevabı: (Hamilelere genel tavsiyemiz bitki çaylarından uzak durmalarıdır. Çünkü bu çayların içeriği henüz tam bilemiyoruz. Gebe kadınların bitki çayı içmeleri taraftarı değilim.)

Sual: Yeşilçayı çok seviyorum, gebelikte içebilir miyim?

CEVAP

Kadın Doğum Uzmanı Doç. Dr. Hakan Çoksüer’in cevabı: (Folik asit seviyesini olumsuz yönde etkileyebileceği tespit edildiğinden hamile bayanların yeşil çay tüketiminden uzak durmaları tavsiye edilir. Yine bebek emziren bayanlar için içerisindeki kafein miktarından bebeğin uyku düzeninin bozulabileceği söylenerek yeşil çayı fazla tüketmemeleri önerilmektedir.Çok seviyorsanız ve yeşil çaydan vazgeçemem diyorsanız günde bir fincandan fazla tüketmemek gerekir. )

Sual: Hamilelikte nelerden uzak durmalı?

CEVAP

Beslenme Uzmanı Ve Diyetisyen İrem Başar’ın cevabı:( Yeşilçay, karahindiba, ahududu, sinameki, civanperçemi, lavanta, kedi otu, oğul otu, sarı kantaron, lavanta, anason, ebegümeci, ısırgan, adaçayı, zayıflama çayları gebelikte uzak durmamız gereken besinlerdir)