Zencefilin Faydaları

Zencefil, sağlığımız için çok faydalı bir gıdadır. Bulantıyı önleyer, anti-spazmodik, antifungal, antienflamatuar, antiseptik, antibakteriyel, antiviral ve antitüsif (öksürük baskılayıcı) özelliklere sahiptir. Ayrıca zencefil, A, C, E ve B vitaminleri, magnezyum, fosfor, potasyum, silikon, sodyum, demir, çinko, kalsiyum ve beta-karoten başta olmak üzere iyi bir vitamin kaynağıdır. Peki bu kadar faydalı zencefil hamilelikte kullanılabilir mi? Bu konuda uzman doktorların verdikleri bilgiler şöyledir;

Sual: Gebelikte zencefil çayı içilebilir mi, gebelikte hangi bitki çaylarını ne kadar içebilirim?

CEVAP

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Suat Karataş’ın cevabı: (Hamilelik döneminde zencefil, ıhlamur, papatya, rezene, kuşburnu, normal çay, yeşil çay, ısırgan otu çaylarını tüketmek isteyenler için günlük miktar iki fincanı aşmadığı sürece sorun olmadığı düşünülmekte , ancak bilimsel bir çalışma mevcut değil. Bazı bitki çayları, örneğin adaçayı, sinameki, fesleğen, keten tohumu, ahududu çayı gibi çaylar sıkça tüketildiğinde düşük yapma riskini, gebelikte kanama riskini ve rahim kasılmalarını artırarak erken doğum yapma riskini artırabilmektedir)

Sual: Hamilelikte zencefil ne kadar kullanılabilir?

CEVAP

Prof. Dr. Erdem Yeşilada’nın cevabı: (Zencefil hamilelikte bulantıya iyi gelir ancak günlük 1,5 gramı aşmamak gerekir.)

Hamilelikte Zencefil Nasıl Tüketilir?

Hamilelikte zencefili çay olarak içebilirsiniz. Bunun için; 1 bardak suya 1 tatlı kaşığı rendelenmiş taze zencefil ekleyin. 5 dakika kaynatın, süzün ve biraz bal ve limon suyu ekleyin. Bu bitkisel çayı günde 3 kez tüketebilirsiniz. Günde 3 kezden fazla tüketmeyin.

Not: Hamilelik sırasında zencefil fazla tüketmeyin. Ayrıca, zencefil hamilelik sırasında düşük veya vajinal kanama öyküsü olanlar için uygun olmayabilir.

Hamilelikte Zencefilin Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte Mide Bulantısını Giderir

Hamilelikte bulantı sorunu mu yaşıyorsunuz? Cevabınız evet ise, sizin için basit bir çözüm var. Zencefil, tahriş olmuş gastrointestinal sistemi yatıştırıcı özelliklere sahiptir. Düzenli zencefil tüketimi mide sorunlarını azaltır ve bulantı ile sabah bulantılarını ile etkili bir şekilde mücadele etmeye yardımcı olur. Zencefil kökü, mide bulantısı için rahatlama sağlayabilen gingerol ve shogaols adlı kimyasalları içerir. Bir bardak kaynar suya yarım tatlı kaşığı toz zencefil ekleyerek zencefil çayı yapabilirsiniz. 10 dakika sonra süzün. Çayı yavaşça yudumlayın. Gebelikte bu çayı günde üç defadan fazla içmemelidir.

Mide Yanmasını Önler ve Tedavi Eder

Mide yanması, kadınların hamilelik sırasında yaşadıkları sık görülen tıbbi durumlardan biridir. Zencefilin, mide yanmasını doğal bir şekilde yatıştırıcı ve asidi nötralize edici özelliklere sahip olduğu bilinmektedir. Gebe kadınlara, herhangi bir yan etki olmadan midede yanmayı tedavi etmek için ballı zencefil suyu tüketmeleri önerilir.

Soğuk Algınlığını (Nezle, Gribi) Önler

Çoğu gebe, bağışıklık sisteminin işleyişinin azalması nedeniyle soğuk algınlığı ve öksürüğe eğilimlidir. Zencefil, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan ve soğuk algınlığı, öksürük ve grip gibi enfeksiyonların önlenmesine yardımcı olan magnezyum, kolin ve folat gibi besinler açısından zengindir.

Kan Şekerini Düzenler

Tatlı aşerme nedeniyle gebelerde glikoz seviyeleri artmaya başlayabilir. Ancak bunun için pratik bir çözüm var. Zencefilin kan akışındaki glikozu düzenleyici özelliğe sahip olduğu bilinmektedir. Ayrıca hamilelikte yorgunluk, baş dönmesi ve yorgunluğun atılmasına yardımcı olur.

Hamilelikte Kusmaya İyi Gelir

Zencefil, hamilelik döneminde kusma sorunu ile baş etmenin en iyi yollarından biridir. Sindirim sisteminiz için iyidir ve bulantıya neden olan asidik sekresyonun engellenmesine yardımcı olur. Ayrıca, zencefilin kokusu ve tadı, bulantı hissinden kurtulmaya yardımcı olabilir.
Mide bulantısından ve kusma sorunundan hızlı bir şekilde kurtulmak için küçük bir zencefil parçasını veya bir zencefil şekeri çiğneyebilirsiniz.
Ayrıca 5 damla zencefil suyu ve 1 tatlı kaşığı bal içeren bir karışım hazırlayabilirsiniz. Sabah uyandığınızda yavaşça tüketebiliriniz.
Ayrıca 1 fincan suya eklediğiniz 1 tatlı kaşığı rendelenmiş zencefili 10 dakika kaynatın. Biraz bal ekleyin ve yavaşça yudumlayın. Sabahları 1 veya 2 bardak zencefil çayı içebilirsiniz.

Yorgun Kasları Rahatlatır

Hamilelikle birlikte alınan kilolar, kaslarınızda ve kemikleriniz üzerinde ağırlığa sebep olabilir. Kas ağrıları ve eklem ağrısı gebelerde yaygın bir soruna dönüşür. Zencefilin yorgun kasları rahatlatmasına yardımcı olan ve kas ile eklem ağrısından rahatlama sağlayan doğal bir ağrı kesici olduğu bilinmektedir.

Kolesterol seviyelerini dengeler

Gebelikte kalp sorunları ve kolesterol çok yaygındır. Tedavi edilmeden bırakılırsa, anne için ciddi kardiyovasküler bozukluklara neden olabilir ve gelişmekte olan fetüste tehlike oluşturabilir. Gebelikte, vücuttaki kolesterol seviyelerini dengelemeye yardımcı olduğundan, diyetlerde zencefil kullanmayı düşünülmelidir.

Şişkinlik Kurtulmaya Yardım Eder

Hamilelikte çok sık şişkinlik sorunuyla karşılaşılır. Bu da son derece can sıkıcı olabilir ve iştahı da kaçırabilir. Şişkinlik genellikle gebelikte yavaş sindirim nedeniyle oluşur. Eğer tedavi edilmezse şişkinlik, fetusun anneden besinleri yeteri kadar emmesini engelleyebilir. Zencefilin sindirim problemlerini azalttığı ve bağırsak yolunu temizlediği bilinmektedir. Ayrıca mide pH’ını nötrleştirir ve şişkinliği azaltır.

Sindirime Yardımcı Olur

Zencefil hamilelikte tükürük ve safra üretimini artırmaya yardımcı olur. Zencefilde bulunan fenolik bileşikler mide kasılmalarını azaltır. Zencefil ayrıca gebelikte kabızlığı tedavi eden belirli enzimleri de içerir.

Besinleri Fetüse Taşır

Zencefilin bir başka inanılmaz özelliği de, anneden bebeğe besin maddelerini taşımasıdır. Zencefil ayrıca annenin vücudundaki besin maddelerinin uygun şekilde emilmesine de yardımcı olur.

Ödemi Giderir

Ödem, kadınların gebelikte sıkça karşılaştığı yaygın rahatsızlıklardır. Zencefilin, vücuttaki ödemi gidermeye yardımcı olan, iltihap önleyici özelliklere sahip olduğu bilinmektedir. Zencefil çayının düzenli olarak tüketilmesinin, gebelikte şiddetli iltihap ve ödem vakalarını önlediği, tedavi etmeye yardımcı olduğu bilinmektedir.