Zoretanin Ne İşe Yarar Kullananların Yorumları Nasıldır?

Zoretanin doktorların sivilce için reçete ettiği ilaçlardandır. Zoretanin FDA onaylıdır, yalnızca sivilceleri geçirir, sivilcelerden kalma lekeler için doktor başka ilaç reçete edecektir. Zoretanin kısırlık yapmaz. Bu ilacı kullananların bildirdikleri yorumlar şöyledir;

Zoretanin Kullananların Yorumları Nasıldır?

Zoretanin, Roaccutane sivilce ilacı ile aynı etken maddeyi içeren ilaçtır. Zoretanin’i doktor kontrolünde 6 ay kullanmıştım. Tabii bu süre zarfında karaciğer tahlillerimi de ayda bir periyodik olarak yaptırıyordum. Tedavimden beklediğim neticeyi aldım, Zoretanin gerçekten muhteşem bir etki gösterdi. Siyah noktalarımı ve sivilcelerimi tamamen yok etmeyi başarmıştı fakat bir süre sonra etkisini kaybedince, siyah noktalarım tekrar gün yüzüne çıktı. Bir de özellikle regl zamanlarımda yine birkaç sivilce oluşmaya başladı. Bu ilacı kullandığım için pişmanlık duymuyorum, her ne kadar yan etkilerinden bahsedilse de bende duygusal ve ruhsal olarak herhangi bir yan etki yapmadı. Yalnızca cildimde -bilhassa yüzümde ve dudaklarımda- aşırı kuruluğa sebep oldu. Bundan dolayı devamlı nemlendirici kullanmak lazım. Ayrıca ağda yapmaktan da mutlaka kaçınmalısınız, zîrâ Zoretanin cildin incelmesini sağladığından, ağda yaptığınızda deriniz adeta yırtılacak gibi oluyor. Bıyık bölgesine ağda yaptırırken aynen bu durum ile karşılaşmıştım. Fakat yine de bu ilaç benim favorim diyebilirim, siz de kullanmak istiyorsanız korkmanıza gerek yok. Hayatınız boyunca sivilceleriniz yüzünden özgüven sorunu yaşamak ve kabuğunuza çekilmek yerine, tedavinizi olup bu dertten kurtulabilirsiniz ve yeniden özgüven sahibi olabilirsiniz, fakat mutlaka doktor tavsiyesiyle kullanmak şarttır.

7 aydır Zoretanin kullanıyorum ve 2 hafta sonra bırakacağım. Bu ilaç sayesinde sırtımdaki ve yüzümdeki bütün sivilcelerden hiç eser kalmadı. Ancak bazı yan etkileri oldu; burun kanamasına ve dudaklarımda kuruluğa yol açtı.

Cildimde çok fazla sivilcelenme olmuyordu fakat bir türlü geçmek bilmeyen sivilce izlerimden dolayı Zoretanin kullandım. Aslında doktorum, 6 ay boyunca düzenli olarak kullanmamı söylediği halde, ben 5 ay kullanmıştım ve bu zaman zarfında da sık sık ara vermiştim. Benim bu vurdumduymazlığıma karşın, yine de yüzüm belirgin biçimde iyileşti. Zoretanin kullananlara, düzenli olarak bolca su tüketmelerini öneriyorum. Ayrıca kış mevsiminde bile güneş kremi kullanmaya devam etmek ve dudakları sık sık nemlendirmek de çok önemlidir. Tabii bütün bunları yaparken ilacınızı asla yarıda bırakmamalısınız çünkü tedavinizden sonuç alabilmeniz, düzenli olarak kullanmanıza bağlıdır.

Yoğun sivilcelerim yüzünden doktorum bana Zoretanin reçete etmişti. Ayda bir kez tetkiklerimi düzenli bir şekilde yaptırarak bu ilacı 7 ay boyunca kullanmıştım. Gerçi bu süreçte iyice bıkmıştım ve Zoretanin’den nefret ediyordum. Fakat başarılı etkisine tanık olduğum için artık bu ilacı çok seviyorum. Ne yazık ki aşırı yan etkisi olduğundan, gerekli önlemleri almanız lazım. Aksi halde Zoretanin tedaviniz bitene kadar hayatınız kâbusa dönebilir. Bu süre boyunca sık sık nemlendirici kullanmayı ihmal etmemelisiniz. Hakikaten bomba gibi bir etkisi var. Ancak testlerinizi düzenli olarak yaptırmak ve dediğim gibi nemlendiricileri de sürekli kullanmak şartıyla.

Yaklaşık 10-11 ay boyunca Zoretanin kullandım. Bittiği için gerçekten mutlu olmuştum çünkü her gün hap kullanmaktan usanmıştım, zaten içmeyi de sık sık unutuyordum. Devamlı ilaçlarla yaşamak hakikaten yorucu bir durum. Neyse ki buna değdi, etkisi gerçekten mükemmeldi. Tedavim bittiğinde, suratımda siyah noktalardan bir iz dahi yoktu artık. Ancak cildimde aşırı kuruluğa sebep oldu. Benim cildim eskiden yağlı bir yapıdaydı, fakat şu an cildimde belirgin şekilde kuruluk var. Bu ilacı kullanırken ne zaman güneşe çıksam neredeyse bayılacak kadar kötü hissediyordum, derim kısa sürede su toplamaya başlıyordu ve çok acı çekiyordum. Bu yüzden hiç güneşe çıkamaz olmuştum. Zoretanin’i bırakalı yaklaşık 2-3 yıl oluyor fakat bu sorunum geçmedi, hala güneşe çıkamamaktan şikayetçiyim.

Üç ay gibi bir süre Zoretanin kullandım. Bana son derece yararlı oldu; yüzümü, omuzlarımı ve sırtımı saran sivilcelerden ve alttaki izlerden kurtuldum. Tedavimin bitme aşamasında biraz sıkıntı çekmiştim. Neyse ki ilacı kestikten sonra bir daha aynı problemi yaşamadım. Bu ilaca önyargıyla yaklaşmayın. Size düşen görev, alanında uzman bir doktora muayene olmak ve kan testinizin sonucuna göre belirlenecek olan tedaviye harfiyen uymaktır.

Zoretanin’i 6 ay kullanmıştım ve çok güzel sonuç vererek bütün sivilcelerimi gidermişti. Dudaklarımın kanayana dek yarılmasına sebep olsa da bunun haricinde başka bir yan etkisi olmadı.

Sadece 1 ay gibi kısa bir süre kullanndığım halde Zoretanin, beni sivilcelerimden kurtardı. Onun sayesinde cildim bebek gibi pürüzsüz bir hâl aldı. Ancak şiddetli göz kuruluğuna yol açmıştı, bu yan etkisinden dolayı ilacı kesmek zorunda kaldım. Bırakalı 3 yıl olmasına rağmen, göz kuruluğu hâlâ devam ediyor.

1 ay Zoretanin kullandım ancak kolesterol değerlerim yüksek çıktığından, doktorum bu ilacı yazmadı. Test sonuçlarımdaki yüksek karaciğer enzimleri ve 300’ün üzerindeki kolesterol seviyesi yüzünden, maalesef bu ilaç reçete edilemedi. Daha dengeli beslenmeye çalışacağım ve ilerleyen zamanlarda yeniden test yaptıracağım. Bir dahaki sefere umarım doktorum bu ilacı yazar, çünkü Zoretanin benim tek umudum ve onu kaybetmekten korkuyorum.

6 aydır Zoretanin kullanıyorum. Yaşadığım tecrübeye dayanarak şunu ifade edebilirim; bu ilaçla aynı günde dört mevsimi birden yaşıyorsunuz. Şöyle ki; kimi zaman bir sevgi kelebeği gibi içiniz kıpır kıpırken, kimi zaman gözünüz kimseyi görmek bile istemeyebiliyor. Zoretanin, sizi ruhsal açıdan biraz sıkıntıya sokabilir. Aynı zamanda hafif şişmanlattığı da bir gerçek.