Evde Siyah Saç Nasıl Açılır Kimyasal Ve Doğal Yöntemler

Saçlarınızı siyaha boyadıysanız ve onları açmak istiyorsanız, uygulayabileceğiniz çeşitli yöntemler vardır. üstelik bunu kuaföre gitmeden de yapabilirsiniz. Bu önerileri tek başınıza kolaylıkla uygulayabilirsiniz. Nasıl yapacağınızı merak ediyorsanız, yazımızı okumaya devam edin.

Siyah Saçı Açmak İçin Yöntemler Nelerdir?

Siyah renkte saçların rengini açmak için saç boyasının kusturulması gerekmektedir. Bu işlem sırasında saç açıcı veya oryal olarak isimlendirilen kimyasallar kullanılmaktadır. Toz açıcı hazırlanmakta ve siyah saçlar açma-boyama uygulamasına tabi tutulmaktadır. Eğer saçlar, sık aralıklarla peş peşe boyandıysa açma işlemi çok etkili sonuç vermeyecektir. Ancak koyu sarı tonlarına yakın açılması da muhtemeldir.

Siyaha boyatılan saçlara açma boyama yöntemi uygulanacak ise, bunun saçı yıpratacağı ve kurutacağı göz önünde bulundurulmalıdır. Onun için saç telinin kalınlığına dikkat edilerek uygulama yapılması gerekmektedir. İnce telli saçları açmak daha kolay olmasına rağmen yıpranması da o denli fazladır. Bundan dolayı uygulamanın ardından saçlar ek bakıma ihtiyaç duyabilir.

Saç Açıcı İle Evde Saç Rengini Açma Yöntemi

Siyah saçı açmak için renk açıcı kimyasallardan ve saç açıcı solüsyonlardan yararlanılır. Kozmetik malzeme satan dükkanlardan saç açıcıyı temin edebilirsiniz.

Saç renginin açılması isteniyorsa, saç açıcı toz kullanılmalıdır. Bu ürün satın alınırken kaliteli olanı tercih edilmelidir. Yoksa saçın hasar görme riski vardır. Bunun sonucunda saç kaybı meydana gelebilir. Saç açıcı tozun yanı sıra saçınızın yapısına göre bir peroksit almanız gerekecektir. Saç açıcı tozun etki edebilmesi için sıvı formdaki peroksit adlı kimyasala ihtiyaç vardır. 10, 20, 30 ve 40 volüm peroksit seçenekleri mevcuttur. Saç renginin 3 veya 4 ton açılmasında volüm 30 peroksit etkili olmaktadır. Fakat bu sıvı, saçlarda uzun süre bekletilmemelidir. Aksi takdirde saç derisi hassaslaşabilir.

Kozmetik dükkanından alacağınız saç açıcı ve peroksit sıvıyı bir kapta karıştırın.

Saçlarınızın her tarafına ulaşacak şekilde fırça ile bu karışımı sürün. Saç açıcı uygulamasının ardından bir tarak kullanarak saçınıza iyice dağıtın. 20-30 dk sonra saçınızı su ile yıkayın. Şampuanlayın ve suyla durulayın.

Doğal Yöntemler İle Siyah Saçı Açma

Limon Suyu İle Siyah Saç Açma

Limon suyu, saç açmak amacıyla kullanılan en eski yöntemlerden biridir. Bunun için bir sprey şişesine yarım su bardağı su ve yarım su bardağı limon suyu eklenir. Limon suyunu kullanmadan evvel saçların yeterince nemli ve temiz olmasına özen gösterilmelidir. Bu karışım saça uygulanır ve güneş ışığında 1 saat bekletilip durulanır. Kahverengi ve siyah saçını açmak isteyenler, bu sayede başarılı bir sonuç elde edebilmektedir. Limon suyunun içerisinde sitrik asit bulunmaktadır. Bu yüzden saçlara limon suyu sıkıp güneşe çıkmak, sitrik asidin güneş ışığıyla buluşmasını sağlayacak ve saç pigmenti çoğalacaktır.

Tarçın İle Siyah Saç Açma

4 yemek kaşığı saç kremi ve 2 yemek kaşığı tarçın karıştırılır. Elde edilen karışım dipten uca saçların her yerine uygulanır. İlk etapta saç köklerinde tarçın sebebiyle biraz yanma hissi oluşabilir. İşlem sonrasında saça bone takılır ve 4 saat bekletilir. Daha sonra saçlar tarçın kalıntılarından temizleninceye dek şampuan ile iyice yıkanır. Tarçın, düzenli olarak kullanılmaya devam edilmesi şartıyla, siyah saçları 1 ton ya da 2 ton açma konusunda çok başarılıdır. Fakat tarçının alerjik reaksiyona sebebiyet verme ihtimali vardır. Eğer sürekli yanma hissediyorsanız saçlarınızı yıkamalısınız.