Saç Boyası Yüzden Ciltten Nasıl Çıkar?

Saç rengimizi değiştirmek için saçlarımızı boyarız ve elde ettiğimiz güzel sonuç bizi oldukça memnun eder. Saçlarımızı kendi kendimize boyamak her zaman için daha cazip bir fikirdir. Kuaföre gitmek yerine boyama işlemini evimizde yapmak da kolay olduğundan zamandan ve paradan tasarruf etmek mümkündür. Fakat evde saç boyarken çeşitli aksilikler meydana gelebilir. Boya lekesi de bunlardan biridir. Cildimize boya bulaşması, oldukça can sıkıcı bir durumdur. Ancak paniğe kapılmaya gerek yoktur. Ellere, yüz, alın ve boyun bölgesine saç boyası bulaştığı zaman, bu lekelerden kurtulmamızı sağlayacak etkili yöntemler mevcuttur. İşte o yöntemler;

Saç Boyasını Ciltten Çıkarma Yöntemleri

Zeytinyağı

Makyaj pamuğunun veya bir top pamuğun üzerine zeytinyağı damlatılır. Boya lekesinin bulaştığı kısma dairesel hareketler ile masaj yapılır. Leke tamamen çıkıncaya dek bu işleme devam edilmelidir. Boyayı uzun müddet bekletmediyseniz zeytinyağı sayesinde boya lekesinden çabucak kurtulabilirsiniz. Ayrıca zeytinyağının cilt sağlığı için son derece yararlı olduğunu da hatırlatalım.

Kül

Saçınızı boyarken elinize, yüzünüze ve cildinize bulaşan boya lekelerini kül tabağında biriken küller ile giderebilirsiniz. Nitekim külün, eski çağlarda sabun niyetine kullanıldığı bilinmektedir. Önceki asırlarda kadınların kül ile çamaşır yıkadıkları ifade edilmektedir. İşte kül, saç boyasından kurtulmaya da fazlasıyla yardımcı olan bir maddedir. Kül tabağındaki küller bir kabın içerisine alınır ve ılık suyla karıştırılır. Küllü suya bir parça pamuk batırılır ve cilt üzerindeki boya lekeleri iyice ovulur. 15 dakika beklenip saç boyasının bulaştığı kısımlar su ve sabun ile yıkanabilir.

Diş Macunu

Yüzünüze bulaşan saç boyasından diş macunu ile kurtulabilirsiniz. Bunun için karbonatlı diş macunu kullanın. Parmak uçlarıyla yüzdeki lekeli alanlara ince bir tabaka halinde diş macunu uygulayın. Bir pamuk veya parmağınız ile diş macununu nazik hareketlerle ovalayın. Cildiniz yanmaya veya kaşınmaya başlarsa, acele ile hızlıca silin. Fakat böyle bir durum olmadıysa diş macununun bir süre cildinizde beklemesini sağlayın. Ardından yüzünüzü ılık su ile yıkayın. Boya lekesi tam olarak temizleninceye kadar bu uygulamayı sürdürün.

Karbonat

1 tatlı kaşığı bulaşık deterjanı ile 3 tatlı kaşığı karbonatı karıştırın. Saça boya yaparken yüzünüzün neresine boya lekesi bulaştıysa, o bölgelere hazırladığınız karışımı sürün. Böylece lekeler çıkacaktır ve cildiniz ölü hücrelerden arınacaktır.

Makyaj Temizleme Suyu

Yüzünüze ve cildinize bulaşan boya lekelerinden kurtulmanızı sağlayacak diğer bir madde, makyaj temizleme suyudur. Önce bir pamuk makyaj temizleme suyu ile ıslatılır. Boya lekeleri bu sayede kolayca giderilebilir.

Aseton

Alerjik cilt yapısına sahip olmayanlar, bulaşan saç boyasını temizlemek için aseton kullanabilirler. Bunun için temizleyici mendil asetona batırılır ve boya lekeleri bu mendil ile silinir. Fakat uygulama sonrasında cildin derhal soğuk suyla yıkanması gerekmektedir. Ardından nemlendirici krem sürülmesi önerilir.

Alkol

Eczaneden alkol temin edilir ve bir kulak temizleme çubuğu veya makyaj temizleme pamuğuna damlatılır. Ardından alkolün üstüne bir damla bulaşık deterjanı eklenir. Saç boyası bulaşmış olan bölgeler bununla temizlenir. Daha sonra ise mutlaka cilt temizliği yapılmalıdır.