Histerektomi (Rahim Alınması) Ameliyatı Nedir?

Çeşitli nedenlere bağlı olarak rahmin vücuttan tahliye edilmesi gerekebilir. Bu durumda histerektomi ameliyatı uygulanır. Bu ameliyatın 4 farklı şekilde yapılabildiğini belirtelim.

Histerektomi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Genel anestezi altında gerçekleştirilen bu ameliyatta rahim vajinaya uygulanan bir kesi ile çıkarılabildiği gibi operasyon laparoskopik yöntemle de yapılabilir. Aynı zamanda gerek görülmesi halinde operasyonun açık teknikle de yapılması mümkün olabilir. Anesteziden kaynaklı olarak işlem sırasında hastanın acı hissetmesi de engelleniyor. Kapalı teknikle yapılan ameliyatın ardından daha kısa bir iyileşme sürecinden söz edilebilir.

Total Laparoskopik Histerektomi Nedir?

Bu ameliyatta mikro boyutta kameralar kullanılıyor. Karın bölgesine ebatları 5 mm ile 10 mm arasında olan 3 adet delik açılıyor. Bu yolla rahmin vücuttan tahliye edilmesi sağlanıyor. Rahim ile birlikte yumurtalıkların ve fallop tüplerinin alınması gerektiğinde de total laparoskopik histerektomi ameliyatı gerçekleştirilebilir.

Rahim Alma Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Her hastada rahim alma ameliyatının aynı sürede tamamlandığından söz edemeyiz. Ameliyat süresi 1 saat ile 2 saat arasında değişiyor. Ancak bazı hastalarda bu sürenin 2 saate hatta 3 saate kadar uzayabildiğini söyleyebiliriz.

Bursa’da Histerektomi Uygulayan Doktorlar

Elbette Bursa kadın hastalıkları alanında sağlık hizmeti alınabilen kentler arasında yer aldığından histerektomi için başka bir şehre gitmeye gerek olmuyor. Ayrıca Bursa Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Barış Korkmaz gibi deneyimli hekimlerin görev yaptığı bir kenttir. Rahmin alınması gibi önemli ameliyatlarda tecrübe sahibi olan Dr. Barış Korkmaz  için de kolaylıkla randevu alınabiliyor ve ameliyatın en doğru şekilde planlanarak uygulanması mümkün olabiliyor.

Daha fazla bilgi için:
Histerektomi ameliyatı

Histerektomi Tipleri Nelerdir?

Günümüzde uygulanan histerektomi tiplerini şu şekilde listeleyebiliriz:

  • Vajinal histerektomi
  • Abdominal histerektomi
  • Laparoskopik histerektomi
  • Robotik histerektomi

Ameliyat Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Ameliyatın ardından kesi uygulanan bölgelerin temizliğine dikkat edilmelidir. Enfeksiyon riskine karşı bir süre antibiyotik ilaç kullanılması gerekebilir. Aynı zamanda doktorun öneri ve uyarılarının dikkate alınması, iyileşme tamamlanana kadar vücudu zorlayan hareketlerden kaçınılması da önemlidir. Böylelikle sıkıntısız ve konforlu bir iyileşme sürecinin yaşanması da mümkün olacaktır.